MİDE ÜLSERİ

Akut peptik ülser yeri tanımlanmamış hemoraji veya perforasyon yok ne demek ?

Size akut peptik ülser yeri tanımlanmamış hemoraji veya perforasyon yok şeklinde bir tanı konuldu ise sizde kanama veya mide delinmesi belirtisi göstermeyen bir ülser başlangıcı var demektir.

Tanı için sarf edilen kelimeler fazla olunca doğal olarak bu tıbbi kavram size karışık gelmiş olabilir. Kelimelerin ne anlama geldiğini de açıklayarak akut peptik ülser yeri tanımlanmamış hemoraji veya perforasyon yok ne demek konusunu detaylandıralım.

Akut peptik ülser yeri tanımlanmamış hemoraji veya perforasyon yok ne demek ?

Tıp literatüründe akut kavramı daha önceden hastada olmayıp en son vakada ilk kez tespit edilen bir durumu ifade eder. Yani sizde daha önceden bir ülser vakası yokmuş (muhtemelen bunu muayene esnasında siz söylediniz veya endoskopide eski yara izlerine rastlanmadı) ve bu vaka ile ilk kez size peptik ülser tanısı konuyor demektir.

Eğer ülser rahatsızlığınız daha sonra tekrar ederse ondan artık kronik olarak bahsedilir.

Peptik demek pepsin ile alakalı demektir. Pepsin ise midenin asitli sıvısına verilen isimdir. Peptik ülser deyince vakanın bir mide ülseri olduğunu anlıyoruz.

Hemoraji tıp dilinde kanama demektir. Tanıda hemoraji yok şeklinde belirtilmesi akut ülsere mide kanamasının eşlik etmediğini gösterir. Kanamalı peptik ülser tedavisi daha sıkıntılı ve acil bir durumdur.

Perforasyon ise delinme demektir. Yani midenin delinmesidir. Tanıda perforasyon yok denilmesi peptik ülserin mideyi delecek şiddette olduğunu göstermektedir. Mide delinmesi olması halinde tedavi için cerrahi müdahale gerekebilirdi.

Özetle size akut peptik ülser yeri tanımlanmamış hemoraji veya perforasyon yok şeklinde bir tanı konuldu ise size mide ülseri tanısı konulmuştur.

Bu durumda sizin yapmanız gereken şey ülser diyeti uygulayarak ve ilaçlarınızı düzenli kullanarak sizdeki akut ülserin kronik ülsere çevirmeden tedavi edilmesini sağlamaktır.

Akut mide ülseri neden olur ?

  • Daha önceden midenizde gastrit gibi yüzeysel mide yaraları veya iltihaplar vardır, zamanla ülsere çevirmiştir.
  • Son zamanla derin bir üzüntü veya strese girmişsinizdir. Bunun sonucu olarak da artan mide sıvısı sizde peptik ülsere sebebiyet vermiştir.
  • Fazla miktarda alkol almışsınızdır.
  • Fazla miktarda ağrı kesici almışsınızdır.
  • Midenizde bulunan Helikobakter pilori bakterisinin yol açtığı enfeksiyon ülsere yol açmıştır.

Helikobakter pilori nedir ?

En basit ifade ile mide mikrobudur. Normal şartlarda midenin asitli sıvısında bakterilerin uzun süre yaşama şansı yoktur. Ancak Helikobakter pilori gibi birkaç bakteri türü mide zarına tutunup asitli sıvıya rağmen hayatta kalabilir.

Helikobakter pilorinin yaşaması ve çoğalması için beslenmeye ihtiyacı vardır ve bu bakterinin mide içindeki beslenmesi ve üreyip çoğalması bizim için mide içi enfeksiyon anlamına gelir.

Bu enfeksiyon mide duvarında yaraya sebep olur. Eğer alkol veya sigara gibi zararlı alışkanlığınız yok ise, sağlıklı besleniyorsanız, üzüntü ve stresten uzak duruyorsanız fakat bunlara rağmen peptik ülser kapınızı çalmış ise sebebi bu bakteri olabilir.

Midede Helikobakter pilori  varlığı, ülserin sebebinin kesinlikle o olduğunun bir kanıtı değildir. Bu bakteri çoğu kişinin midesinde bulunur ama ülsere neden olmadan da yaşamını sürdürebilir.

Ayrıca bkz. Helikobakter pilori zayıflatır mı ?

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor