NE NEYE İYİ GELİR

Ayvanın mideye faydaları

Önümüz kış ve kışın çıkan çok faydası olan meyvelerden birisi ise ayvadır. İlk başta ayvanın kışın çıkmasından da anlayabileceğimiz gibi soğuk algınlığına çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Soğuk algınlığına iyi gelmesinin yanında kilo vermemize yardımcı olur, kanserle mücadelede çok önemli bir rolü sahip, iltihaplarda tedavi edici, cilt hastalıklarında ise kurtarıcı rolleri vardır.

Detaylı bir şekilde ayvanın faydaları hakkında bilgi verecek olursak;

-Ayva İnflamatuvar bağırsak hastalığında adeta bir umut kaynağı görevi görüyor. Bu hastalığın nedeni hala bilinmesede uzmanlar kalıtsal olabileceğini veya çevresel faktörlerden dolayı oluştuğunu söylüyor. Ayva ise barındırdığı yüksek miktardaki antialerjik özelliği sayesinde İnflamatuvar bağırsak hastalığında uzmanların en büyük umut kaynağı durumundadır. Aynı zamanda bağırsak hastalıklarını da iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

-Ayva içerisinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Ayvanın içerisinde yüksek miktarda lif olmasına rağmen kalorisi oldukça düşüktür. 100 gram ayva 57 kaloridir. Aynı zamanda kilo almaya sebep olan doymuş yağ ve sodyum oranı da yok denecek kadar azdır. Kış ayı kilo almamıza çok müsait bir ay olduğu için ayva kilo alınmasını engelleyecek besinler içerisinde gösterilebilir.

-Mide rahatsızlığı özellikle mide ülseri olanlar ayva ile çözüme ulaşabilirler. Çin’de yapılan bir araştırmaya göre ayvanın mide ülseri problemine iyi geldiği anlaşılmıştır. Aynı zamanda mide ve bağırsakları rahatlatmak da ayvanın katkısı çok büyüktür.

-Mide bulantılarına çok iyi gelir. Özellikle sabah oluşan mide bulantılarında en etkili çözümlerden birisi ayva tüketmektir.

-Ayvayı balla beraber tüketerek, ishal ve kabızlık gibi bağırsak problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.

-Hücrelerinizi ayva ile yenileyebilirsiniz. Birçok meyvede bulunan antioksidan özelliği ayvada da bulunmaktadır. Hatta ayvada şaşırtıcı düzeyde antioksidan mevcuttur. Bu yüzden yaşlanma süresini geciktirir.

-Ayvada yüksek miktarda olan antioksidan özelliği sizleri kalp ve damar rahatsızlarından korur. Bir antibiyotik özelliği olduğu için kalp ve damar tıkanıklıklarına engel olur.

-İçerisinde bulunan yüksek miktardaki potasyum sayesinde kan basıncınızı dengeler.

-Kötü kolesterolü düşürmede en etkili meyvelerden birisidir.

-İçerisindeki antioksidanlar sayesinde kanı temizler.

-Ayvanın içerisindeki vitamin ve elementler sizi kanserden korur. Özellikle kolon kanserine neden olan toksinleri temizlemede çok önemli bir role sahiptir.

-Doğal bir antibiyotik görevi gören ayva karaciğeri temizleyerek sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

-Haşlanmış veya çiğ bir şekilde tüketilen ayva göz sağlığı içinde çok önemli olduğu Çin’de yapılan bir araştırma da kanıtlanmıştır.

-Solunum yolları hastalıklarına özellikle astıma çok iyi gelmektedir. Düzenli olarak tükettiğiniz takdirde karaciğer yetmezliği ve tüberküloz gibi hastalıkları tedavi eder.

-Hafızanızı kuvvetlendirir ve zihin açıcıdır.

Ayvanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yukarıda belirttiklerimiz sadece bir kısmıdır diyebiliriz. Özellikle içerisinde çok fazla antioksidan bulunan ayvayı sağlıklı bir yaşam için her gün tüketmeniz çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ayvanın Bukadar Çok Faydası Oldugunu Kim Bilebilirdiki Bu Tür Faydalı Biilgileri Bizimle Devamlı Paylaşmanızı Bekliyoruz Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor