MİDE ŞİŞKİNLİĞİ

Bebeklerde gaz sancısını artıran şeyler

Birkaç haftalık bebeklerde gaz sancısı olması olası bir durumdur. Bebek geliştikçe gaz sancıları da yavaş yavaş sona erecektir. Bir çok anne bebekteki gaz sancısını açlık ile karıştırabilir. Bebeğin ağlama sebebi acıkması, altının pislenmesi veya hasta olması değilse muhtemelen gaz sancısıdır.

Bebeğin gaz sancısını artıran faktörler

Bebek çok sık arayla veya gelişigüzel emziriliyorsa gaz sorunu daha fazla olacaktır. 6 aydan evvel ek gıdaya başlanılmış ve bebeğe şekerli su, meyve suları veriliyorsa, ağladığında emziğine pekmez sürülüp veriliyorsa gaz şikayetleri olacaktır.

Bebeğe ara sıra egzersiz yaptırmak gerekmektedir. Bebek uzun süre aynı pozisyonda kalıyorsa gazını daha zor çıkarır. Ayrıca annenin gaz yapıcı besinlerle beslenmesi de bebekteki gaz şikayetlerini artırır.

Bebekte gaz sancısı nasıl anlaşılır

Bebeğin karnı acıkmıştır ama memeyi verdikten bir süre sonra ağlamaya başlıyordur. Gaz sıkıştıran bebekler ayaklarını karınlarına doğru çekerek ağlarlar. Karınlarını ellediğinizde nispeten şiş ve sert olduğunu far edersiniz.

Bebeklerde gaz sancısına ne yapılır

Doktorlar ilk 6 ay bebeğe yalnızca anne sütü verilmesini tavsiye ediyorlar. Bu gaz şikayetlerini azaltır. Periyodik aralıklarla gaz çıkarma işleminin yapılması, düzenli emzirilmesi ve masaj yapılması iyi gelecektir. Bebek yine de ağlamaya başlıyorsa elektrik süpürgesinin sesi gibi mekanik seslerin henüz bilimin açıklayamadığı sebeplerle bebekleri sakinleştirdiğini, arabayla gezdirmenin de aynı şekilde bebeği rahatlattığını söylemeliyim.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor