NE NEYE İYİ GELİR

Bezelye neye iyi gelir

Bezelye faydaları konusunda pek gündeme gelen bir besin değildir. Fakat annelerimizin yememiz için ısrar ettiği sevenlerininde olduğu sevmeyenlerininde olduğu bir besindir. Çoğu kişi bezelyenin faydalarını bilmez fakat bezelye sağlığımız için önemli besinlerden birisidir. Salatada, yemekte, çorbada hatta börekte bile farklı tarifler ile kullanabiliriz. Kolay piştiği ve rahat çiğnendiği içinde çocukların yiyebileceği besinler arasındadır.

Bezelyenin faydaları hakkında bilgi verecek olursak:

-Gün içerisinde çok çalışıyorsunuz ve enerjiniz artık buna yetmiyorsa mutlaka bezelye tüketmeye dikkat edin. Çünkü bezelye adeta bir enerji deposudur.

-Vücudunuzun kuvvetsiz olduğunu ve çok kırılgan bir yapısı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bezelye tüketmelisiniz. Çünkü bezelye enerji vermenin yanı sıra vücudunuzu da kuvvetlendirir.

-Kansızlık en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Birçok hastalığa da davetiye çıkaran kansızlığa bezelye içindeki demir sayesinde iyi gelmektedir.

-Lösemi günümüzün en önemli hastalıklarından birisidir. Halk arasında kan kanseri olarak bilinen lösemi ölümcül bir hastalıktır. Bezelye ise lösemiyi önleyen besinler arasındadır.

-Karaciğerinde problem olanlar kesinlikle bezelye tüketmeli. Çünkü bezelye karaciğerin çalışmasını düzenlemede çok önemli bir rol oynamaktadır.

-Kabızlık çekilecek çile değil. Birçok insanın şikayetçi olduğu kabızlığı da bezelye ile önleyebilirsiniz.

-Kasların gelişimi özellikle çocuklar için çok önemlidir. İleriki yaşlarda ise kasların kendini yenileyebilmesi önemli rol oynar. Bezelye ise hem kasları yeniler, hem de kasların gelişiminde yardımcı olur.

-Özellikle orta yaşlarda ve yaşlılık dönemlerinde rastlanılan kalp ve damar tıkanıklığına bezelye iyi gelmektedir.

-Kan şekeriniz bir iniyor, bir çıkıyorsa ve bunu engelleyemiyorsanız bezelye tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır.

Yukarıda sizlere bezelyenin faydalarından bahsettik. Ne kadar bilinmese de bezelye birçok soruna iyi gelmektedir. Bu yüzden tüketmemiz gereken yiyecekler arasındadır. Haftada bir kez bezelye tüketmeniz sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor