BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir

Anne babalar kendi sağlıkları kadar çocuklarının sağlıklarını da düşünmek zorundadırlar. Çocuklarda zaman zaman görülen kabızlık ana fissür ve makatta çatlaklara yol açabilmektedir. Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeden önce kabızlık nedir açıklamaya çalışacağım.

Kabızlık kakanın her gün yapılamaması, 3-4 günde bir veya iki üç günde bir kaka yapılmasıdır. Dışkı sert olur ve tuvalette geçirilen süre de fazla olur.

Çocuklarda kabızlık uzun süreliyse bu hipotiroidi veya Hirschprung hastalığı kaynaklı olabilir. Bu durum hormon ölçümü ve ilaçlı lavman bağırsak filmi çekilerek anlaşılabilir.

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir

Çocuklarda kabızlığın tedavisi için öncelikle çocuğun beslenme alışkanlığı incelenmeli ve yanlış yapılan şeyler var ise bunlar düzeltilmelidir.

Çocuk yaz ve kış düzenli olarak meyve yemelidir. Erik, kayısı,armut, kavun, incir ve elma gibi meyveler hem kabızlığın giderilmesi açısından hem de sindirim sistemi açısından çok önemlidir. Çocuk günde en az bir kere meyve yemelidir.

Kış ayları yaz aylara göre meyve açısından fakirdir ama yaz meyvelerinin kurutulması ile hazırlanan hoşaflar ve kuru erik kuru kayısı gibi meyveler kışın imdada yetişecektir.

Bağırsağı yumuşatan ve sindirim akışını sağlayan kabak, karnabahar, ıspanak gibi sebzeler ve zeytinyağı ile tatlandırılmış salatalar çocuklarda kabızlığa iyi gelir.

Çiğ yenen meyve sebzeleri iyice yıkayıp kabuğuyla birlikte çocuğa yedirilmelidir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisi çocuğa yedirilmelidir.

Süt sevmeyen çocuğa değişik süt ürünleri (yoğurt mesela) veya sütün değişik çeşitleri (meyveli süt, ballı süt) içirilmelidir. Fakat abartıya kaçılmamalıdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor