GASTRİT

Gastrit İçin Sebzeler

Gastrit oldukça sinsi ile ilerleyen , ağrı ile belirti vermeye başladığında ise kurtulması zor bir illettir. Eğer size gastrit teşhisi konulduysa herhangi bir rahatsızlık için doktora başvurduğunuzda gastrit olduğunu belirtmelisiniz. Çünkü neredeyse her ilacın mideye az veya çok zararı vardır. Gastrit hastalarının ilaç kullanımında dikkatli olmaları gerekir.

Gastrit bugünden yarına kısa sürede geçen bir hastalık olmadığı için doktor tedavisinin yanında bir takım önlemlerin alınması da gerekir. Sigara, alkol ve kahve gibi mideye zarar veren alışkanlıkların mümkün olduğunca bırakılması gerekir. Ayrıca yağlı, acılı, ekşili besinlerden ve gelişi güzel ilaç kullanmaktan sakınmak gerekir.

Gastrit tedavisi esasen sağlıklı beslenmekten geçer. Bu şekilde doktor tedavisinin sonuçları daha hızlı alınır.

Gastrite iyi gelen sebzeler

Soğan ve sarımsak antioksidan olduğu için mideye faydalıdır. Çiğ yenilmeleri etkilerini artıracaktır. Bununla birlikte gereğinden fazla alınırlarsa mide ağrısına yol açabilirler. Bu nedenle bu sebzeleri doktorunuza danışmadan yemeyiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana ve bunların varyasyonları (karnabahar, brüksel lahanası vs) mide asitlerini dengeler. Mide rahatsızlığı bulunanların tüketmeleri gerekir. Ayrıca biber kabak ve turp da mideye faydalıdır.

Havuç resmi

Havuç ve domates

Beta karoten içeren havuç ve likopen içeren domatesin de mideye faydaları vardır.

Fakat şu uyarıyı yapmak yerinde olacaktır:

Faydalı diye bir sebzeye yüklenirseniz kesinlikle zarar görürsünüz. Eğer bu sebzeleri dengeli ve kararında tüketirseniz faydasını görürsünüz, bilginize.

 Bu konu ile ilgili olarak “Gastrite ne iyi gelir ?” ve Mide ekşimesine ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

Related Articles

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor