BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Gereksiz antibiyotik kullanımı bağırsak dengesini bozuyor

Tabii bunu okuyunca hemen panik yapmamak gerek! Çünkü insan vücudunda yaklaşık 100 trilyon hücre bulunduğu ve bunun 10 katı kadar da yararlı bakteri yaşadığı tahmin ediliyor. Deriden ağıza, vajinadan bağırsaklara dek farklı noktalarda konumlanan bakterilere, o bölgenin florası da deniyor. Bağırsak florasının ağırlığı ise yaklaşık iki kilo.

Bağırsaklarda bini aşkın farklı bakteri türü bulunuyor. Bu bakterilerin oluşturduğu flora; sindirime yardımcı olan, K ve B vitaminlerinin üretilmesini sağlayan, vücudu hasta edebilecek zararlı bakterilerin bağırsağa yerleşmesini engelleyen başlı başına bir organ gibi. Bağırsakları korumak için gereksiz antibiyotik kullanımından uzak durmak gerekiyor. Antibiyotikler, bağırsaktaki tüm bakterileri iyi – kötü fark etmeksizin ortadan kaldırdığından, vücudun dengesi bozulabiliyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir önceki kuşak bilir doktora gidildiği zaman tedavi yapılır eğer iyileşmezsen antibiyotik veririz derdi. Şimdi bakıyorum her şeye antibiyotik verilir oldu. Ülke resmen antibiyotik çöplüğüne döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor