MİDE ÜŞÜTMESİ

Hamilelikte İshal Nasıl Önlenir

Hamilelikte mide bulantısı olması beklenen bir durumdur. Mide bulantısına ishal eşlik ediyorsa oldukça sıkıntı verir. Çünkü ishalin kaynağı bir hastalık ise hamilelerin ilaç kullanımında kısıtlama olması nedeniyle tedavi zorlaşacaktır.

Bu nedenle hamile bayanların ishal olmaması için bazı önlemler alması gerekir. Öncelikle hamilelik döneminde dışarıdan yenilen yemeklere dikkat edilmelidir. Tavuk ve balık çabuk bozulan yiyecekler olup kolaylıkla ishale neden olabilirler. Ayrıca yemek yenilen yerlerin hijyenine de dikkat etmek gerekir. Etler iyi pişirilmeli seyyar satıcılardan kokoreç, midye gibi yiyecekler alınmamalıdır. Çiğ köfte ve iyi pişmemiş ızgara etler ishale neden olabilir.

Seyahatler farklı mikroplar ile tanışmayı sağlar. Farklı gıdalar, farklı ortamlar ve farklı insanlar ile beraber olmak vücudun alışık olmadığı bakteri ve virüslerle tanışmasına ve ishal gibi problemlere neden olur. Bu nedenle hamilelikte mümkün mertebe yolculuğa çıkmamak gerekir.

Eğer hamile iken ishale yakalandı iseniz en fazla dikkat edeceğiniz husus su tüketimidir. Bolca sıvı alın, dengeli beslenin, yağlı yiyeceklerden de uzak durunuz. Bu dönemde muz, şeftali, muz gibi meyveler, patates, havuç, yağsız pirinç pilavı ve yoğurt gibi gıdalar yemeniz gerekir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor