BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Hamilelikte karın ağrısı

Hamilelerde kasıkta ve arında zaman zaman ağrı oluşması doğaldır. Bu ağrılar çoğunlukla tedavi gerektirmeyen, kendi kendine geçen ağrılardır. Bununla birlikte hamileliğin getirdiği karın ağrılarının bir kısmı ciddi olabilir. Bu konudaki kriter karın ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, kanama, idrar yanması, baş ağrısı gibi şikayetlerin olup olmadığıdır. Böyle bir durumda doktora gidilmelidir. Hamilelikte karın ağrısı hakkında ibrahim saraçoğlu bilgi veriyor.

Hamilelikte tedavi gerektirmeyen karın ağrıları

Hamilelik kaynaklı  karın ağrılarının başlıca sebebi gebelikle birlikte rahmin büyümesi, bu nedenle de karında oluşan kasılmalardır. Karın, kasık ve belde ağrı olur. Bu ağrılar için tedaviye gerek yoktur, dinlenme ile geçer.

Hamilelikte iç organların yer değiştirmeleri, kalça kemiklerinin giderek açılması, omurga şeklinin bozulması normal bir durumdur. Vücutta meydana gelen bu değişikliler boyun, omurga, kasık ağrılarına yol açar. İstirahatle geçer, ayrıca tedavi gerektirmez.

Doktora başvurulması gereken durumlar

Hamilelikte, “dış gebelik” nedeniyle de ağrı oluşabilir. Dış gebelik döllenmenin rahim yerine tüplerde olmasıdır. Bu durumda şiddetli ağrılar görülür. Bazen ağrılara vajinal kanamalar eşlik eder.  Sürekli tekrarlayan kramp benzeri sancılar, tansiyonda düşme, dış gebelik belirtileridir. Bu oldukça önemli bir problem olup cerrahi tedavi gerektirir.

Bebeğin aşağı doğru itilmesi ve rahim ağzının normalden erken açılması veya genişlemesi sonucunda da kasık ve karın ağrıları oluşabilir. Bu ağrılar sık ve uzun süreli oluyorsa, dinlenmeyle geçmiyorsa, erken doğum veya düşük riski olabilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Hamileliğin sürmesi için rahim ağzına dikiş atılarak bu risk ortadan kaldırılabilir.

pasta resmi
Sağlıksız ortamda yapılan pastalar karın ağrısına yol açabilir

Hamilelikte karın ağrısının bir diğer sebebi halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak tabir edilen rahatsızlıktır. Belirtileri tansiyon yüksekliği, bulanık görme, baş ağrısı, el ve ayaklarda şişme ve karında oluşan şiddetli ağrılardır. Bu oldukça ciddi ve acil bir durum olup hemen doktora başvurulmalıdır. Tansiyonun düşürülmesi ve doğumun bir an önce gerçekleştirilmesi gerekir.

Tedavi gerektirsin veya gerektirmesin her türlü ağrı doktor kontrollerinde detaylı olarak belirtilmelidir.

Hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir ?

Hamileliği sıkıntısız bir şekilde geçirmek için dengeli beslenme, düzenli hafif egzersiz yapılması ve ağır işlerden kaçınmak gerekir. Hamileliğin getirdiği kasılma ve karın ağrıları istirahatle geçer. Olağandışı ağrıların görülmesi, idrarda yanma, dışkıda kan veya kanama görülmesi halinde kocakarı usullerini denemek yerine doktora gidilmelidir.

Sorunsuz bir hamilelik için kafeinli ve asitli içeceklerin yerine hazmı kolaylaştırıcı bitki çayları içilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Hamilelerde mide rahatsızlıklarının artması olağandır. Bu nedenle beslenmeye daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

“ Hamilelikte karın ağrısı ” konulu makale beklentilerinizi karşılamadıysa “ Hamilelikte mide ağrısı ” veya “Mide ağrısı nasıl geçer ? ” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor