REFLÜ

Hamilelikte kullanılan reflü ilaçları

Hamile kalan bayanların bir kısmı ciddi reflü nöbetleri geçirirler. Hamilelikte kullanılan reflü ilaçları, anne adayının ve doktorunun insiyatifinde kullanılabilir.

Gebe kalmadan önce reflüsü olan bayanların şikayetleri gebe kaldıktan sonra artacaktır. Hamileliğin ilk üç ayında bu tür şikayetler tırmanacaktır.

Hamilelikte reflü şikayetlerini iki grupta değerlendirmek gerekir. Daha önce reflü, mide yanması, boğaz yanması şikayetleri olmayıp hamileliğe bağlı olarak bunları yaşayanlar birinci grup, daha önceden reflü-gastrit hastası olup hamilelikte bu tür şikayetleri artanlar ikinci gruptur.

İlk gruptaki hanımlara hamilelikte reflü ilacı kullanılması önerilmez. Doğacak bebeğin sağlığı açısından dişlerini sıkmaları daha doğrudur. Hem bu gruptaki bayanların reflü tedavileri daha kolaydır. İlaç kullanmadan da reflü şikayetlerini azaltabilirler.

Hamilelik reflüsünde yapılması gerekenler

  • Reflüyü tetikleyen gıdalar vardır. Bu gıdaların her bünyeye etki derecesi farklıdır. Anne adayı hangi besinleri yiyince şikayetleri artıyorsa onların tüketimi azaltmalıdır. Portakal ve greyfurt suyu, domates, çikolata, baharat, acı, ekşi, kızartma, yağlı et, börek, gözleme türü hamurlu gıdalar, yağlı yiyecekler, kuru fasulye reflüyü artırmaktadır. Anne adayı bunlardan uzak durarak şikayetlerini azaltabilir.
  • Kahve ve çay kafein içerdiği için mide hastalıkları olanlar ve reflüsü olanlar tarafından fazla kullanılmamalıdır. Hatta hiç içilmese daha iyi olur. Kola türü gazozlar da hiç içilmemelidir.
  • Sadece doğru beslenme ile reflü şikayetleri tolere edilebilecek düzeye indirilebilir. Anne adaylarını hamilelikte normalden fazla gıda tükettikleri için reflüye yatkın olmaları normaldir. Almaları gereken gıdaları ara öğünlere bölerek almaları midenin fazla dolmasını engeller. Bu nedenle ana öğünde tam doymadan sofradan kalkıp iki saat sonra ara öğün yapmak gerekir.
  • Hamilelikte aşırı kilo alımı reflü şikayetlerini de tırmandıracaktır. Almanız gereken kilo miktarını doktorunuzla görüşünüz ve kilonuza dikkat ediniz.
  • Hamilelerin bol sıvı almaları gerekir. Fakat bu sıvılar mide hacmini genişleteceği için reflüyü de tetikleyecektir. Alınacak sıvı miktarı güne yayılması daha doğru olacaktır.
  • Yemekleri yavaş yemek ve bolca çiğnemek hazmı kolaylaştıracak ve reflü ağrılarını azaltacaktır.
  • Karın içi basınç reflüyü tırmandırmaktadır. Egzersizlerin yemek yedikten hemen sonra yapılmaması gerekir. Yatarken de bacakları belden kıvırmak karnı sıkıştırmaktadır. Yatarken bacaklar dizlerden kıvrılması daha doğru olacaktır.
  • Akşam öğünlerinin erken ve hafif olması, yüksek yastık kullanılması gece gelen reflü ataklarını önlemede etkilidir.

Hamile kalmadan önce reflüsü olanlar hamilelikte hangi ilaçları kullanabilirler

Hamilelikte kullanımı uygun olduğu kesin bir şekilde söylenebilecek bir reflü ilacı bulunmamaktadır. Hamilelikte reflü ilaçları ancak çok ciddi durumlarda ve belli koşullar dahilinde doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Gaviscon hamilelikte kullanılabilir mi

İlacın prospektüsünde gebelik döneminde kullanılabileceği ifade edilse de ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız denilmektedir. Doktorun haberi olmadan reflü için böyle bir ilacı ne hamileyken ne de değilken kullanmamak gerekir.

İçerisinde metil paraben olan bu ilaç bazılarında alerji yapabilmektedir. Kullandıktan sonra istenmeyen bir yan etki görüldüğünde kesmek gerekir.

Lansor hamilelikte kullanılabilir mi

Lansoru hamilelikte kullanmayınız. Prospektüsünde bu konuda uyarı bulunmaktadır.

Nexium hamilelikte kullanılabilir mi

Doktorunuz izin verirse Nexium’u hamilelikte kullanabilirsiniz. Burada hastalığın şiddeti, hamileliğin riskli olup olmaması, hamileliğin kaçıncı ayında olunduğu ve muayenede tespit edilen bulgular çerçevesinde doktor ilacı tavsiye edip etmeme konusunda bir insiyatif alır. Doktor tavsiyesine göre hareket etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor