MİDE BULANTISI

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamileliğinizin özellikle 6. ve 12.Haftaları arasında kendinizi bir geminin güvertesindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Tüm hamilelerin %75’inin sizinle aynı sıkıntıları çektiğini bilmek belki sizi rahatlatır .Bu, sizde  gerekli olumlu düşünce ortamını  oluşturmuyorsa  bir de şunu dinleyin: Hamilelikte  mide bulantısının sağlıklı bir bebeğe işaret ettiğini  gösteren çalışmaların sayısı hiç de az değildir.

Midem Neden Bulanıyor?

Hamileliğinizin ilk döneminde vücudunuzda çok büyük oranda hormonal değişiklikler vardır. Özellikle HCG ve Östrojen hormonlarındaki yükselişin mide bulantısını tetiklediği düşünülmektedir. Çoğul gebelik yaşayanların, hatta kız sahibi olacakların (duyun ama inanmayın!) mide bulantılarını daha çok yaşadığına inanılır. Yine farklı hormonlar tarafından tetiklenen koku alma duyunuzdaki artış da hamilelikte mide bulantılarına neden olur.

hamilelikte mide bulantısı

Mide Bulantıları Nasıl Azaltılabilir ?

Gebelikte Mide bulantıları kendinizi kötü hissetmenizi sağlar. Bu nedenle onunla baş etmek istersiniz. Hamilikte mide bulantılarını  tamamen durdurmanın imkanı yoktur; ama kontrol altına alıp, azaltmak sizin elinizdedir:

Sabahları yatağınızdan kalkmadan biraz bisküvi ve tuzlu kraker atıştırın,
Öğün sayınızı 6’ya çıkarın; az az ama sık sık yemek yiyin,
Sıvı tüketiminizi düşürmeyin. Özellikle su içmeye çalışın,
Çorba ve suyu öğün içinde içmek yerine öğünler arasında tüketin,
Midenizi hiçbir zaman boş bırakmayın; ama onu tıka basa da doldurmayın,
Kuru kayısı ve tarçın ;ıhlamur, papatya ve nane çayı size iyi gelebilir,
Yataktan kalkarken çok hızlı hareket etmeyin,
Dinlenmeye önem verin, kendinizi yormaktan çekinin,
Gebeliğin ilk döneminde aldığınız demir vitaminini şimdilik durdurmayı deneyin (Doktorunuza danışarak),
Asitli içeceklerden, sindirimi güç olan yağlı ve kızartmalık gıdalardan uzak durun,
Bulantınızı tetikleyen yiyecekleri tüketmeyin,

Mide bulantınız şiddetliyse ve geçmiyorsa doktorunuzdan yardım isteyin, uzmanınız  mide bulantısını azaltan bir takım ilaçlar önerebilir.
Şu anda büyük olasılıkla ‘’eee ben ne yiyeceğim, geriye ne kaldı ‘’ veya ‘’bebeğim bu işten zarar görecek mi’’ diyorsunuz; bunu duyar gibiyiz. Ancak mide bulantılarının bebeğinizi olumsuz etkileme olasılığı oldukça azdır. Aç kalmadığınız ve su tüketimine dikkat ettiğiniz sürece  bebeğiniz herhangi bir zarar görmez. Mide bulantıları hamileliğinizin ilk haftalarında kilo kaybetmenize de neden olabilir; kaygılanmayın bebek sizin yediklerinizle yetinecektir. Çünkü ,zaten bu aylarda o daha çok küçüktür.

Sıkıntının  büyük çoğunluğu 4.ay itibariyle kaybolur ama bir kısım ‘’daha az şanslı anne adayı’’ bu sorunu doğuma kadar yaşayabilir. Özellikle sabahları sizi biraz yorabilecek bu durum inanın en fazla 8 ay sonra bitecek. Kızınızı veya oğlunuzu kucağınıza aldığınızda ona siteminizi iletirsiniz,o da size belki PARDON! der ve her şey bir anı olarak geçmişte kalır…

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor