REFLÜ

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen bitki çayları

Anne adayları hamilelik döneminde mide yanması sorunları yaşayabilirler. Bu hormon değişimlerinin ve bedendeki değişimin doğal bir sonucudur. Nadir durumlarda hamilelikte yaşanan mide yanması hamilelik sonrasında da devam eder. Bu hamilelikte mideyi yemek borusundan ayıran küçük organın kalıcı deformasyonunun bir sonucudur.

Genellikle hamileliğe bağlı mide bulantıları ve reflü şikayetleri kalıcı olmaz. Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen bitki çayları için iki tane önerim olacak ama bunların düşük riskinin fazla olduğu ilk üç ayda kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

Bilinçsiz kullanılan bitki çayları rahimde kasılma ve kanamalara neden olmaktadır. Bunlardan hamilelik dönemi boyunca tüketilmesi risk oluşturacak çaylar, kekik, sinameki, adaçayı gibi bitki çaylarıdır.

Gelelim hamilelikte mide yanmasına iyi gelen bitki çaylarına. Papatya çayı ve zencefil çayı mide yanmasına iyi gelebilir. Bunları kullanıp deneme yanılma yolu ile mideye iyi gelip gelmediğini kişi kendisi test etmelidir. Bu soruya kesin bir cevap vermememin nedeni kişilerin bünyelerinin farklı farklı olmasıdır. Birine iyi gelen diğerine çok da faydalı olmayabilir. Bunlara ilave olarak nane çayını da deneyebilirsiniz.

Genel olarak anne adaylarının mide yanması sorununa bitki çayı ile çözüm bulmaya çalışması pek de doğru değildir. Çünkü fokurdayan mideye biraz daha sıvı ilave etmek, bu bitki çayı da olsa şikayetleri artıracaktır. Ayrıca bitki çayındaki değişik etken maddeler, fazla tüketildiğinde düşük riski başta olmak üzere istenmeyen şikayetlere yol açabilir.

Mide yanması şikayeti yaşayan hamile kadınlar yanmayı bir şey yiyerek içerek değil uygun duruş pozisyonunu yakalayarak ve doğru nefes alma teknikleri ile daha iyi netice alabilirler. Ani hareketlerden kaçınmak, başı hep yukarıda tutmak, yemeklerden sonra hemen uzanır hale geçmemek bitki çayı kullanmaya göre daha faydalıdır.

Yine de hamilelikte mide yanması için bitkisel tedavi önerisi isteyenler için Prof Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun karnabahar kürünü denemelerini tavsiye ederim. Karnabahar, lahana gibi bitkilerin mide asitlerini yatıştırıcı özellikleri vardır. Hamile bayanların bu kürleri uygulamasında fayda olabilir. Aşağıdaki videodan kürün nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor