NE NEYE İYİ GELİR

Hangi ilaçla ne yenmez

İlaçlar, hastalıktan kurtulmak ve süreci daha basit hale getirmek adına tercih edilen tıbbi destek ürünleridir ancak bazı ilaçlarla tüketildiğinde zararlı olabilecek gıdalar var ve bizler de bu gıdalar ile birlikte ilaçları da sizinle buluşturmak istedik. Gelin hep birlikte nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atalım…

Tansiyon İlacı ve Muz

Tansiyon ilaçlarının içeriğinde yer alan yüksek potasyum, muz gibi meyvelerde de karşımıza çıkıyor ve yüksek potasyumun vücut için faydalı olmadığını da çok iyi biliyoruz. Potasyum miktarının artması ile birlikte vücut dengesi de bozuluyor bu yüzden tansiyon ilacı kullanıyorsanız beraberinde muz yememenizi tavsiye ediyoruz.

Kolesterol İlacı ve Greyfurt

Kan dolaşımına direkt olarak etki eden greyfurt, kolesterol oranını da arttırıyor ve ilaçla birlikte tüketimi de bu yüzden tavsiye edilmiyor. Birlikte tüketildiğinde vücudun belli bölgelerinde birtakım ağrılar meydana geliyor ve özellikle bacaklarınızda çok daha şiddetli bir ağrı hissetmeniz de söz konusu hale geliyor.

Kan Sulandırıcı ve Ispanak

Pıhtılaşma tehlikesi oluşturan ıspanak, kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte tüketilmemelidir.

Tiroit İlaçları ve Ceviz

 Ceviz ile birlikte lif içeren gıdalar, tiroit hastaları için tavsiye edilmeyen gıdalardan bir tanesidir. Emilime direkt olarak etki eden bu gıdaların özellikle ilaçlarla birlikte tüketilmesi de oldukça tehlikeli…

Meyan Kökü ve Kalp Yetmezliği İlacı

 Digoksin ve gliserizin gibi etken maddeler meyan kökünde çok fazla bulunuyor. Vücuda aynı anda girdiklerinde kalp ritmini olumsuz etkiliyor ve kalp hastalıklarına da neden olabiliyor. Kalp rahatsızlığınız varsa bu gıdadan olabildiğince uzak durmanız gerekiyor ve uzmanlar da bu konuda sizleri uyarıyor.

Yukarıda belirttiğimiz gıdalar elbette zararlı değildir ancak bazı hastalar ve kullandıkları ilaçlar ile bir araya geldiklerinde ne yazık ki olumsuz etki yaratabiliyor. Doktor kontrolünde ilaç kullanmanız bu yüzden tavsiye ediliyor çünkü yazılan reçetelerde bu detaylar da mutlaka belirtiliyor ve kullanımı çok daha doğru bir şekilde sağlayabiliyorsunuz. Yoğun ilaç kullanımı da oldukça zararlı ve sırf tedavi olacağınızı düşünerek ilaç dozajını kendi başınıza arttırmanız da doğru bir hamle değildir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor