BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Huzursuz bağırsak sendromu nedir

Huzursuz bağırsak sendromu nedir, belirtileri  nelerdir, neden oluşur, nasıl düzelir ?

Bu hastalık bağırsak faaliyetleri esnasında kişinin ağrı ve hassasiyet hissetmesidir. Hastalığı tam teşhis etmek bazen çok zor olabilir, gıda alerjileri, mikrobik ishal, çölyak hastalığı gibi hastalıklarla benzer şikayetlere neden olur.

Huzursuz bağırsak sendromunun nedeni nedir ?

Sinir sistemi ile bağırsaklar arasında uyumsuzluk böyle bir rahatsızlığın meydana gelmesine sebep olur. Bağırsak kasları da diğer bir çok kaslar gibi beynin talimatları ile çalışan kaslardır. Beyin tarafından verilen talimatların bağırsaklara düzenli olarak iletilememesi neticesinde basit ağrılar, olması gerektiğinden daha şiddetli hissedilir.

Sinir iletiminin bağırsağa kesikli iletilmesi bağırsakta bir huzursuzluk yaratır ve en ufak bir olağandışı durumda  kasılmalar olur. Yani bağırsak faaliyetlerinde çok ciddi bir sorun olmasa da kişi ağrı ve kramp hisseder. Bağırsaklarda tıkanıklık olmasa da sanki bağırsak tıkanmış gibi kramplar olur. Sık sık ağrı ve kramp ile karşılaşmak kişide bir endişe tablosu yaratır.

Duygusal sorunların, stresin, aşırı heyecanın, sinirliliğin, düşünsel olarak çıkmazlara girmenin huzursuz bağırsak sendromunun nedenlerinden biri olduğu tespit edilmiştir. Hastaların yaklaşık beşte birinin anksiyete bozukluğu yaşadığı görülmüştür.

Huzursuz bağırsak sendromu her on kişiden birinde görüldüğü tahmin edilen yaygın bir hastalıktır. Ancak hastaların ancak üçte biri doktora gider. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri

Karın ağrısı ve kramplar: Sebebi bilinmeyen karın ağrıları bu hastalığın en önemli belirtisidir. Bu ağrılar genellikle yemeklerden sonra olur.

Gaz şikayetleri: Bağırsak problemleri genelde gaz sorunlarını da beraberinde getirir. Karında zaman zaman şişkinlik olur. Zaman zaman geğirme şikayetleri olur.

Mide sorunları: Reflü, mide ekşimesi, mide bulantısı gibi mide şikayetleri görülebilir.

İshal ve kabızlık: Bağırsak hareketlerine bağlı kabızlık veya hızlanmasına bağlı ishal görülebilir. Bazen bunlar dönüşümlü olarak gerçekleşir.

Dışkıda sümüksü mukus: Hastaların bazılarında dışkıda sümüksü mukus tabakası görülebilir.

Huzursuz bağırsak sendromu nasıl düzelir ?

Eğer hastalık çok şiddetli değilse uygun bir beslenme programı ile tedavi mümkündür. Tedavi için ilk kural hastanın her gün ne yediğini not edip ağrı yaşadığı zamanları karşılaştırmasıdır. Bu şekilde öncelikle yaşadığının gıda alerjisi ile ilgili bir durum olup olmadığı ve bağırsakların nelere duyarlı olduğu anlaşılabilir.

Hastanın sindirim sistemini yormayacak şekilde bir öğünde az yemek yemesi, yavaş yemesi ve yediklerini çiğnemesi fayda sağlayacaktır. Öğün atlamamak ve akşam yemeğini geç saate bırakmamak da gerekir.

Gaz yapıcı gıdalar ile alkol-kahve gibi içecekler hastalığı kötü etkiler. Turunçgiller ve sindirim sistemindeki suyu emen selüloz içeren tahıllar, keten tohumu yenilebilir.

Çok fazla meyve sebze tüketimi, karbonhidratın yoğun bir şekilde alınması, sosis, cips, pizza gibi gıdalar zarar verir. Yoğurt ise mutlaka tüketilmelidir.

Huzursuz bağırsak sendromu ne kadar zamanda düzelir?

Maalesef şikayetlerin kaybolması için uzun süre gerekir. Hastalığı tamamen atlatmak en az 6 aylık bir tedaviyi gerektirir. Tedavide ilaçları düzenli almak ve diyete sadık kalmak önem taşır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor