MİDE AĞRISI

İbrahim Saraçoğlundan Mide Ağrısına Karşı Brokoli Kürü

Mide ağrıları başlayınca bu zamana dek bize sadakatle hizmet eden sindirim organımızı ne kadar ihmal ettiğimizi anlıyoruz. Peşi sıra yenilen dürümler, “bir oturuşta bir tepsi börek yerim” türünden girilen iddialar veya sırf her Amerikan filmlerinde jönlerin elinden düşmüyor diye alışkanlık haline getirdiğimiz kahveler nedeniyle bugün fatura ödüyoruz.

Kabul etmek gerekir ki midemizi bu güne kadar ihmal ettik, ne atarsak sindirir zannettik.

Midenin sindirim gücüne o kadar itimat ettik ki sineye çektiğimiz gamlarımızı bile midemize yıktık.

Sonunda midemiz SOS verdi elbette. Yaralar oluştu, reflü ağrıları belirdi. Uzun süre ilgilenmediğimiz başıboş bıraktığımız midemizde bakteriden eşkiyalar türedi.

Bu tür bakteri eşkiyalarının başında Helicobacter pylori denilen illet var. Her türlü virüsü, bakteriyi ve bilimum mikroorganizmayı eritebilen midenin asitli sıvısında ayakta kalmayı başarabilen nadir bakteri türüdür bu.

Eğer midemizi çöp torbası gibi kullanırsak, düzensiz ve kötü beslenirsek sadece ayakta kalmakla yetinmez, midenin çeperlerinde kendine derebeylik kurar Helicobacter pylori. Önce hazımsızlık, şişkinlik hissedersiniz, sonra ağrılar yoklamaya başlar.

Mide içinde iltihap ve yaralara neden olan bu bakteri ile mücadele içi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamız brokoli kürünü öneriyor.

Brokoli lahana familyasından mideye iyi gelen bir sebzedir. Bürüksel lahanası ve karnabahar ile aynı ailedendir. Tüm bu sebzeler mide dostu bitkilerdir. Bu nedenle mide ağrısının bitkisel tedavisinde baş rolü oynarlar.

Bu makalede mideye iyi gelen brokoli kürünün hazırlanışı tarif edilecektir.

Brokloi kürünün yapılışı basit ve zahmetsizdir. Yaklaşık bir litre suya yarım kilodan biraz az (300-500 gr) brokoliyi parçalayıp atınız. Çok değil 5 dakika haşlanması yeterli. Bu suyu günde üç defa aç karnına içiniz. Hem iştahınızı keser hem de midenin asit üretimini azaltır.

Suyunu içitiğiniz brokolilerden yoğurtlu veya sade salata yaparsanız ziyan etmemiş olursunuz.

Bu kürü bir hafta günde 3 kere olmak üzere uygulayınız. Bir hafta dolunca 3 gün ara verip bir hafta daha uygulayınız. Daha sonra yine üç gün ara verip bir hafta daha uygulayınız. Yani bu kürü 3 hafta uygulayınız. Mide ağrılarınız hala geçmiyorsa doktora gidiniz.

Bize bu kürü öğrettiği için değerli Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamıza sonsuz teşekkürleri borç biliyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor