BAĞIRSAK HASTALIKLARI

İshale neden olan virüsler nelerdir

Bazı virüsler bağırsaklarda iltihaba yol açarak ishale neden olurlar. Bu tür enfeksiyonlara gastroenterit denilmektedir.

İshale neden olan virüslerden en bilinen ve en yaygın görülen iki tanesi rotavirüs ve norovirüstür.

Bebek ve çocuklarda görülen ishallerde genellikle rotavirüs etkilidir. Norovirüs ise daha büyük yaşlarda da etkilidir ve sonbahar sonu ve kış aylarında daha çok görülür.

Bildiğiniz üzere virüs kaynaklı olmayan ishaller de vardır. Viral ishallerde dışkı kokusu çok kötüdür ve mide bulantısı ve kusma da görülür. Gerek kusma gerekse de sık dışkılamanın yarattığı susuzluk bebeklerde ölüm riski oluşturabilecek düzeydedir. Bu yüzden ishal olan bebeklere iştahı olmasa bile su ve çorba içirilmeye çalışılmalı, anne sütü ile besleniyorsa sık emzirilmelidir. Eğer bebek sıvı alımını reddediyorsa hastanede serum vermek gerekir.

İshalin yarattığı susuzluk kalbin daha çok çalışmasına, ağız kuruluğuna ve vücutta elektrolit dengesinin bozulmasına yol açar.

Viral ishalin tedavisi bolca sıvı alımı ve elektrolit takviyesi şeklindedir. İshal olunduğunda kramp veya gaz şikayetleri de olabilir. Yüksek ateş, dışkıda kan veya aşırı susuzluk yoksa ishal evde iyi beslenme ve istirahat ile atlatılabilen bir hastalıktır.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor