BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Kabızlık Ender Saraç

Ender Saraç Ramazanda yaşanan kabızlık için bağırsakları çalıştıran inciri öneriyor. Kayısı da kabızlığa iyi geliyor. Un şeklinde öğütülmüş bir tatlı kaşığı keten tohumu da kabızlığa iyi gelecektir. Bunları aldıktan sonra bir bardak ılık su içilmelidir.
Bunların yanı sıra arpa çorbası, bamya yemeği, pırasa yemeği yenilebilir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tüketilmeli kırmızı et tüketimi azaltılarak sebze ve meyve daha yazla yenilmelidir.
Şiddetli kabızlık var ise sinameki ve rezene çayları içilebilir. Kadınlar magnezyum haplarını kullabilirler. Magnezyum hapları adet ağrıları ve spazmlara da iyi gelir.

Bunlara ilave olarak egzersiz yapmak ve öğünler arasında bol su içmek faydalıdır. Semizotu, kabak gibi sebzeler, Trabzon hurması, mandalin, portakal, üzüm ve erik gibi meyveler kabızlık için yenilebilir.
Bakliyat grubu ve mercimek posalı olduğu için bağırsakları çalıştırır. Yulaf ezmesi yoğurt, ceviz veya keten tohumu ile karıştırılıp yenilebilir. Tam buğday ekmeği zeytinyağına bandırılıp yenilebilir.
Kabızlığa iyi gelen bitkisel ilaçlar ve besin takviyeleri de vardır. Bunların isimlerini aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Aşağıda kabızlık için kek tarifi verilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor