NE NEYE İYİ GELİR

Kayısı neye iyi gelir

Kayısı ülkemizde eskilerden beri kullanılan bir besindir. Özellikle ülkemizin Malarya bölgesinde bol miktarda yetişen kayısı için her derde deva diyebiliriz. Ülkemizde bol miktarda olması bol miktarda tüketmemize sebep olduğu için çok şanslı olduğumuzu da vurgulamalıyız. Kayısının meyvesi kadar çekirdeği de çok faydalıdır. Çekirdeği genellikle kozmetik ve sanayi sektörlerinde kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar için kayısının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kayısının kadınlar üzerinde cilde, ruh sağlığına ve sindirime iyi gelem gibi birçok faydası bulunuyor.

Kayısının faydaları hakkında bilgi verecek olursak:

-Kayısının genellikle herkesin bildiği ve en önemli faydası sindirimi kolaylaştırmasıdır diyebiliriz. Çok zengin bir lif içeriğine sahip olan kayısı özellikle kabızlık sorunuyla baş etmemizde en büyük yardımcımız konumundadır. Sindirim problemlerini çok yoğun yaşıyorsanız her sabah 2 adet kayısı yiyerek üstüne 1 bardak su içmeniz sindiriminizi düzenleyecektir.

-Kayısıyı isterseniz yaş isterseniz kuru olarak yiyin iki şekilde de cildinizi gençleştirecektir. Aynı zamanda güzelliğinize de güzellik katar. Bunların dışında insanlar pek bilmese de kayısıyı püre haline getirip cildinize maske de yapabilirsiniz.

-Kayısıdada çoğu meyve gibi yüksek miktarda antioksidan mevcuttur. İçeriğinde bulunan bu antioksidanlar sayesinde kayısı kalp rahatsızlıklarından bizleri korur. Aynı zamanda kalbimizdeki kılcal damar yapısının korunmasında da büyük role sahiptir.

-Kayısıda yüksek miktarda potasyum vardır. Bu yüzden özellikle potasyuma en çok ihtiyacı olan kadınlar günde en az 1 tane kayısı tüketmesi gerekir.

-Eğer egzamanız varsa mutlaka kayısı yemelisiniz. Kayısı cildi yağlandırmadığı için egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

-Göz sağlığımız içinde birçok faydası bulunmaktadır.

-Kayısı bol miktarda lif içerdiği için kayısı ile yüz maskeleri hazırlayıp uygulayarak cildinizin elastik bir yapı edinmesini sağlayabilirsiniz.

-Demir eksikliğinden kaynaklanan bir hastalığınız varsa kayısı adeta sizin için bir şifa kaynağıdır. Çünkü içerisinde yüksek miktarda demir bulunmaktadır. Bu yüzden demir eksikliğinden dolayı hasta olanlar bol bol kayısı yemesi gerekir.

-Migreniniz varsa kayısıyı es geçmeyin. Çünkü kayısının ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

-Gelişim çağındaki çocukların bol miktarda kayısı yemesi çok önemlidir. Çünkü kayısı vücut gelişimini destekler ve gelişim bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olur.

-Artık şehir hayatında yorulmayan yoktur. Çalışmasak bile şehrin gürültüsü trafiği yormaktadır. Kayısının ise yorgunluğu alıcı özelliği vardır bu yüzden kayısı tüketeniz gün içerisinde daha enerjik olmanızı ve yorgunluklarınızın alınmasına yardımcı olur.

Kayısını vücudumuzda adeta işe yaramadığı alan yok diyebiliriz. Komple beden sağlığımız için çok yararlı bir meyve olan kayısının bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor