MİDE AĞRISI

Mide ağrısı nasıl geçer ?

Mide ağrısı nasıl geçer öğrenmek istiyorsanız bu makaleyi okumalısınız.

Sindirim sisteminin en önemli parçası olan mide, aynı zamanda en fazla çalışan organlarımızdandır. Yanlış beslenme ve düzensiz yaşam mideye zaman içinde zarar vermeye başlar. Aslında midenin olumsuz senaryolara toleransı yüksektir. Asit düzeyinin biraz yükselmesi, mide çeperlerinde oluşan küçük yaralar, mide kapakçıklarında meydana gelen hafif esnemeler başlangıçta ciddi ağrılara neden olmaz. Hazımsızlık, şişkinlik ve hafif ağrılarla başlayan mide sorunları eğer üzerine gidilmezse kronik rahatsızlıklara dönüşür.

Midemiz devasa bir asit kazanıdır. Öyle bir kazandır ki çeperlerinde yara oluşsa, içerdiği asitler bu yaraları daha da derinleştirecek özelliğe sahiptir. Bu nedenle mide için koruyucu tedbirler almak, mideyi tedavi etmekten daha kolaydır.

Mide ağrısının iki temel sebebi vardır. Biri düzensiz ve kötü beslenme, diğeri ise strestir. Stres, genellikle kişinin önüne geçebileceği bir durum değildir. Yani üzücü şeylere canını sıkmamak, problemleri dert etmemek diye bir şey söz konusu olmaz genellikle.

Bu nedenle mideyi rahatsızlıklardan korumak için beslenmeye dikkat edilmelidir. Bazı yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Yağlı, acılı, ekşili gıdalar, fast food yiyecekler, asitli içecekler, sigara ve alkol mide düşmanıdır. Bunlar ile aramıza mesafe koymak gerekir.

Bazı gıdalar ise masum gibi görünse de o kadar masum değildir. Mideyi yoran hamur işleri, gaz yapıcı etkisi olan süt ve kuru fasulye gibi gıdalar fazla tüketildiklerinde mideye zarar verirler.

Bilinçsiz yapılan diyet veya başka bir rahatsızlığınız için kullandığınız ilaçlar da mide ağrısı yapabilir.

Mide ağrısı nasıl geçer ?

Eğer mide rahatsızlığınız ciddi değil ise mide asitlerinizi düzenlemek için haşlanmış lahana suyu veya maden suyu içebilirsiniz. Eskiden sütün mide asitlerini düzenlemeye yardımcı olduğu söylenirdi. Hala da bir kısım halkımız sütün mideye iyi geldiğini düşünmektedir. Süt anlık olarak mideyi rahatlatsa da gaz ürettiği için mideye yeniden rahatsızlık verecektir. Bu nedenle mide ağrısı için süt içilmesi uygun değildir. Bunun yerine bazı bitkisel çayların içilmesi mideyi rahatlatır. Zencefil, papatya veya tarçın çayı hem mide asitlerini dengeler, hem de hazmettiricidir.

Bitki çaylarının bir başka faydası ise çay veya kahve gibi mideye zarar veren içeceklerin yerine tüketilmeleridir. Yani midenizde bir problem varsa çaya ve kahveye ara verip bitki çaylarını tüketmelisiniz.

Bazen de mide ağrınızın sebebi şişkinlik veya hazımsızlıktır. Yoğurda biraz keten tohumu katıp yerseniz bu dertten kurtulmuş olursunuz.

Mideye sıcak su ile kompres yapmak da mide ağrısına iyi gelir. Eğer yukarıda bahsedilenleri yaptığınız halde ağrınız devam ediyorsa doktora gitmenizde fayda var.

Elma resmi
Elma mide dostudur

Eğer mideniz ağrıyorsa;

-Mide dostu besinlere menülerinizde yer verin. Haşlanmış ıspanak, elma suyu, bezelye, mercimek bunlardan bazılarıdır. Diyet yapıyorsanız ara öğünlerde muz gibi midenin asidik dengesini koruyan besinler tüketmelisiniz.

-Çay, kahve gibi kafeinli içecekler, fast food ürünleri, market abur cuburları, asitli içecekler, sigara ve alkole mesafeli durmalısınız.

-Acılı, ekşili gıdalar ve soğan sarımsak gibi tadı keskin maddeleri ölçülü tüketmelisiniz.

-Düzenli, sık ve az yemelisiniz.

-Yemeğin ölçüsünü fazla kaçırmamalısınız.

-Gelişigüzel ilaç kullanmamalısınız.

-Yemekten hemen sonra uyumamalısınız, akşam yemeğini erken yemelisiniz.

Bu makale “Mide ağrısı nasıl geçer” sorusuna cevap veremiyorsa “Mide ağrısına ne iyi gelir” veya “Hamilelikte mide ağrısı” konulu makalelerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: deniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor