MİDE AĞRISI

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrıları şiddetlendiği zaman kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Bazı içecekler mide ağrısını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Süt

Bilinen en eski mide ağrısı kesici içecek süttür. Bununla birlikte sütün mide ağrıları için kullanılması konusunda tartışmalar devam etmektedir.

Mide asitlerini nötrlemede bilinen en etkili içecek süttür. Süt mide sıvısının asitlik derecesini azaltarak yakıcılığını azaltır. Böylece reflü ve mide yaraları nedeniyle ağrı yaşayanlar geçici bir rahatlamadır.

Sütün mideye verdiği rahatlama geçicidir. Gün içinde yeniden mide ağrısı nüksedebilecektir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun mide ağrısı için sütü ağrı başladığı zaman bir çay bardağı miktarı tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Bir süre sonra ağrı yeniden başlarsa yine 1 çay bardağı süt içilecektir.

Süt, mide ağrısını azaltmakla birlikte gaza neden olan bir içecektir. Sütün sindirim sisteminde meydana getirdiği gaz mide sıvısını kabartmakta ve ağrıyı artırmaktadır. Yani süt mide ağrısını hem keser hem de sebep olur.

Sütün mide ağrısı için kullanılmasının tartışmalı olmasının sebebi budur. Mide ağrısı için süt içecekseniz Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği 1 çay bardağı miktarını aşmayınız.

Su

Su mide sıvısını seyreltmektedir. Mide sıvısı oldukça yakıcı bir sıvı olup bu nedenle midedeki yaraları yaktığı için ağrı duyulmaktadır. Eğer su ile mide sıvısı seyreltilirse doğal olarak ağrının şiddetinde bir miktar azalma olmaktadır.

Zencefil çayı

Zencefil çayı mide bulantısının en etkili doğal ilaçlarındandır. Şişkinlik kaynaklı mide ağrıları için de iyi gelir. Zencefil hazımsızlığa iyi gelir, midedeki sindirim işleminin hızlanmasını sağlar, mideyi daha hızlı boşalttığı için mide ağrısına da iyi gelir.

Ayran

Ayran mide ağrısını kesmez fakat gazoz veya limonata içmek yerine her seferinde ayran tercih ederseniz. Bir süre sonra mide şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

Ayranın hammaddesi olan yoğurt bir probiyotiktir ve diğer probiyotikler gibi mide sağlığı açısından son derece yaarlıdır.

Eğer mide ağrısı şikayetleriniz var ise ayran ve yoğurdu bolca tüketiniz.

Mide ağrısına iyi gelen başka içecekler de vardır. İsterseniz Mide ağrısına iyi gelen çaylar başlıklı makalemizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Mide ağrısı için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu her gün düzenli olarak karnabahar kürü uygulanmasını tavsiye etmektedir.

İlgili yazı: İbrahim Saraçoğlu karnabahar kürü nasıl yapılır ?

Mide ağrılarını azaltmanın bir yolu da egzersiz yapmaktır.

İlgili yazı: Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor