MİDE BULANTISI

Mide bulantısına ne iyi gelir ?

Mideniz bulanıyor, kusma hissi beliriyorsa, mide bulantısına ne iyi gelir diyorsanız bu makaleyi okumalısınız.

Mide bulantısının, araç tutması, stres, kaygı , baş dönmesi, gıda zehirlenmesi, alkol gibi nedenleri bulunmaktadır. Bazen de mide bulantısı başka hastalıkların habercisidir.

Mide bulantısına ne iyi gelir ?

Mideniz bulanıyorsa derin derin nefes alın. Pencereyi açarak ortamı havalandırın. Temiz hava iyi gelecektir. Uzun süreli mide bulantılarında yürüyüşe çıkmak da etkilidir.

Eğer mide bulantısı şiddetli ise bulantıyı kesmek için naneden faydalanabilirsiniz. Bir iki nane yaprağını çiğnemek işe yarar. Veya naneyi sıcak suya atıp demlenince içebilirsiniz. Kısa sürede etki edecektir.

elma resimleri

Elma da mide bulantısını geçiren yiyeceklerden biridir. Bu yüzden iş yerinizdeki çekmecenizde bir tane elma bulundurmakta fayda var. Elma lifli yapıda olduğu için toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Limon da elma gibi mide bulantısını geçiren besinlerdendir. Eğer başka mide problemleriniz yoksa mide bulantısı için limon suyu içiniz.

Araç tutmalarına karşı zencefil önerilmektedir. Taze zencefilden küçük bir parça kafi gelecektir. Zencefil hamile bayanların mide bulantıları için de uygundur.

Güzel kokular mide bulantısını geçirir. Lavanta, gül veya karanfil gibi hoş kokuları içinize çekiniz.

Yağlı yiyecekler mide bulantısını artıracaktır. Baharatlı yiyecekler, bazı balık türleri ve tadına aşina olmadığımız yiyecekler de böyledir. Tuzlu kraker ise bulantıya iyi gelir.

Kusma hissi varsa, kendinize engel olmayınız. Kustuktan sonra mide bulantısı geçecektir. Başı yukarıda tutacak şekilde hafifçe uzanmak iyi gelecektir.

Tekrarlayan mide bulantıları mide kanseri başta olmak üzere ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durumda doktora başvurmanızı öneririz.

 “Mide bulantısına ne iyi gelir ?” konu makale ile ilgili olarak “Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ?” ve “Reflüye ne iyi gelir ?” konu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor