MİDE ŞİŞKİNLİĞİ

Mide şişkinliğine iyi gelen yiyecekler

 Hareketsiz yaşamın bir yan etkisi olarak çoğumuzda şişkinlik olmaktadır. Bu biraz da beslenme alışkanlığı ve tarzı ile ilgilidir. Besinleri çiğnemeden yutmak, hızlı yemek yemek ağızda yetersiz çiğnenen besinlerin sindirim sisteminde daha uzun süre kalmasına bu da şişkinliğe yol açmaktadır. Bağırsak tembelliği veya başka sebeplerle oluşan kabızlık da şişkinlik yapar.

Kronik olarak mide şişkinliği sorunu yaşıyorsanız size en iyi cevabı doktor verecektir. Ara sıra mide şişkinliği ve gaz sorunları yaşıyorsanız aşağıda saydığım yiyecekler mide şişkinliğine iyi gelecektir.

Mide şişkinliğine iyi gelen yiyeceklerden birisi ananastır. Ananas hazmı kolaylaştıran ve içerdiği bromelain enzimi sayesinde protein üretimini destekleyen bir meyvedir ve %85 i de sudan oluşur.

Bol su içeren meyvelerden biri de salatalıktır ve ülkemizde bolca bulunur. Salatalığın özelliği toksin attırıcı olmasıdır. İçinde çok az kalori bulunan salatalık hem mide şişkinliğine iyi gelir hem de kilo aldırmaz.

Ödem attırıcı olarak bilinen maydanoz mide şişkinliğine de iyi gelir. Bu nedenle salatalarda bolca maydanoz kullanın. Yaz kış mutfaklarımızda olan bu bitki aynı zamanda C vitamini açısından da zengindir.

Zencefilin bir yararı da sindirimi kolaylaştırmasıdır. Şişkinliğin besinlerin sindirim sisteminde uzun süre kalmasından kaynaklandığını söylemiştim. Zencefil sindirim süresini dolaylı olarak da şişkinlik şikayetlerini azaltır.

Kasları gevşetici özelliği olan rezene sindirim sistemindeki kasları yumuşatacak ve kasılıp kalmasını önleyecektir. Bu psikolojik sebeplerle kabızlık yaşayan kişilerde kolay tuvalete çıkmayı sağlar. Rezenenin tadına alışık iseniz onu yemeklere ekleyip baharat olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz de çay olarak tüketebilirsiniz. Ama herşeyin fazlası zarar, unutmayın.

Biberiye gazdan muzdarip kişilerin imdadına yetişecektir. Sindirimi de kolaylaştıran bu bitkiyi etli yemeklere baharat olarak kullanabileceğiniz gibi sıcak suya atarak çay niyetiyle de tüketebilirsiniz.

Nane bağırsaklara faydası ile bilinmektedir. Bağırsakları rahatlatır, gazın kolay çıkmasını sağlar. Günde bir iki fincan nane çayı bunun için yeterlidir.

Mide şişkinliğine iyi gelen yiyecekler bunlar. Hangi bitkinin neden iyi geldiğini de yazdım. Umarım işe yarar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor