MİDE ÜŞÜTMESİ

Mide Üşütmesi Nedir ?

Mide üşütmesi nedir, mide üşütmesinde aslında nereyi üşütürüz, veya hastalık hakikaten de üşütme sonrasında mı oluşur ? Bu makalede bu sorulara cevap verilecektir.

Mide üşütmesi tıp dilinde gastroenterit olarak tanımlanır. Oluşumu virüs, bakteri veya parazitler nedeniyledir. Sanılanın aksine midede bir üşüme hadisesi olmaz, bağışıklığın azalması, vücut direncinin azalması nedeniyle bağırsaklarımızdaki bakterilerin olağandan fazla üremesi neticesinde mide üşütmesi dediğimiz hastalık oluşur. Bazen de içtiğimiz sulardan gelen virüs veya parazitler nedeniyle mide üşütmesi oluşur.

Bağışıklık sistemimiz sınırdaysa soğuk şeyleri yemek veya rüzgar çarpması nedeniyle bu bir tık aşağı düşer ve mide üşütmesi dediğimiz hastalık oluşur. Bu nedenle adına mide üşütmesi denmiştir.

Biz toplum olarak genellemeyi severiz. Bayat balık balıktan zehirlensek de, nezleye yakalansak da eğer sonunda ishal var ise adına mide üşütmesi deyiveririz. Halbuki her seferinde sebep farklı olabilir.

Mide üşütmesi yaşıyorsak ishal tedavisini uygulamalıyız. Yani sıvı tüketip dinlenmek kendi kendimize yapabileceğimiz en iyi şeydir. Eğer yüksek ateş varsa veya dışkıda kan görürseniz sorun tahmin edilenden daha ciddi olabilir, bu durumda hemen doktora gidilmelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor