REFLÜ

Mide Yanması Nedenleri

Midemiz her ağrıdığında “taşı yesem eritirim” dediğimiz zamanlar aklımıza gelir. Yiyecek bavulu gibi kullandığımız midemiz bir gün sinyal verecekti elbet. Mide yanmaları ne zaman başlarsa başlasın bizim için kötü bir sürpriz olacaktı elbette.

Önceleri kendimize konduramadığımız mide sorunlar bir zaman gelince peşimizi bırakmayan zoraki hayat yoldaşı olacaktır. İlk kez midenizdeki volkanı hissettiğinizde bilmelisiniz ki bu volkan daha sonra yine patlayacaktır.

Eğer “battı balık yan gider” demezseniz başlangıç safhasındaki mide yanmasının tedavisi hiç ilaç kullanmamak suretiyle pekala yapılabilir.

Mide Yanması Neden Olur ?

Mide yanmasının asıl sebebi reflüdür. Yani midede sindirilmekte olan besinin yemek borusuna sızmasıdır. Sızma sebebi mide asitlerinin fazlalığı (mideyi kaynarken fokurdayan asit kazanına benzertirsek, fazla gelen asitlerin dışarı taşacağını anlayabiliriz), yemek borusu ile mide arasında yer alan ve bu sızmayı engelleyici görevi bulunan organın işlevini kısmen veya tamamen kaybetmesi veya mideyi aşırı doldurduktan sonra uzanmak (yerçekimi nedeniyle geriye kaçma) olarak saymak mümkündür.

Stres ve yağlı-sindirimi zor beslenmek reflüye, o da mide yanmasına yol açar.

Aynı şekilde gastrit de mide yanması yapar. Gastritin oluşum süreci de reflü ye benzer, bir farkla ki gastrite bazen mide mikrobu da yol açabilir. Gastrik mide içi yüzeyinde yara oluşması ve asitli sıvının yaraları acıtmasıdır.

Beslenmeye dikkat edilerek henüz ilerlememiş mide yanması sorunları kolaylıkla halledilebilir. Fakat kronik hale gelirse ilaç tedavisi şarttır. Böyle durumda doktora gitmeye üşenip de gelişigüzel ilaç kullanmak uygun değildir. Gerçi doktorun verdiği ilaçlar da ancak kullanıldığı müddet etki eden ve bağımlılık oluşturan ilaçlardır ama yine de doktor sizin durumunuza uygun bir ilaç verecektir. Mide ağrıları için verilen ilaçlar çok çeşitlidir, hangisinin kullanılacağına doktor karar vermelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor