MİDE ÜŞÜTMESİ

Norovirüs nedir

Norovirüs mide gribine yol açan ve bağırsak sistemini olumsuz etkileyen bir virüstür. Ellerin kirli yüzeylere, virüslü malzeme, eşya oyuncak, kapı kolu, telefon gibi cisimlere dokunması ve daha sonra bu ellerle yemek yenmesi ile virüs bulaşabilir. Virüsün bulaşması hava yolu ile de olduğu için kapalı ve kalabalık ortamlar en fazla insana bulaştığı yerlerdir.

Temizliğe, özellikle de el temizliğine dikkat edilerek virüsün bulaşması engellenebilir. Norovirüs bir kişiye bulaşırsa yeterli sayıya ulaşana dek kuluçkada kalır. Genellikle bir gün olan kuluçka süresi sona erince hastada ishal şikayetleri başlar. İnce bağırsağı ve kalın bağırsağı tahrip eden bu virüs zaman zaman mideyi de etkiler. Enfeksiyonlara neden olur.

Norovirüslerin bu şekilde sindirim sistemine zarar vermesi ile gastroenterit, yani bağırsak iltihabı oluşabilir. Bünyesi güçlü kişiler virüsün olumsuz etkilerinden ilaç kullanmadan birkaç gün içinde kurtulabilirler.

Çocuklar, yaşlılar veya kronik hastalıklar nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kimselerde ise virüsün etkileri daha yıkıcı olabilir. Özellikle susuzluğa bağlı rahatsızlıklar oluşabilir. Ateşin 39 dereceyi bulması veya hastalığın uzun süre devam etmesi halinde hastayı hastaneye götürmek gerekir.

Norovirüs bulaşmış bir kişi hastalıktan kurtulsa bile iyileştikten üç gün sonraya kadar virüsü başkasına bulaştırıcı etkiye sahiptir. Bu virüsten korunmanın ve kurtulmanın en etkili yöntemi temizlik ve dengeli beslenmektir.

Norovirüsün öldürücü bir etkisi yoktur. Kronik olarak hasta da etmez. Bununla birlikte çocuk ve yaşlılarda ishalin yol açtığı susuzluğu gidermek için meyve suyu, çorba ve bitki çayları kullanmak gerekir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor