BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Reflor şase bebeklerde kullanımı

Bebekler ishal olduklarında hızlı bir şekilde sıvı kaybederler ve yeterli sıvı takviyesi sağlanmadığı takdirde vücutlarında ciddi derece susuzluğa bağlı olarak göz çukurunun derinleşmesi, idrarın koyulaşması ve ağzın kuruması gibi şikayetler meydana gelir.

İshal olan bebeklere doktora danışılmadan ilaç kullanılması onun hayatını riske sokabilir. Bu nedenle ishal olan bebekler eğer durumları çok ciddi seyrediyorsa doktora götürülmelidir.

Eğer doktor bebeğin ishalini kesmek için herhangi bir ilaç vermeye gerek duymadıysa, ailesinin eczaneden Reflor veya benzeri bir ilacı alıp bebeğe vermesi uygun olmaz. Bunun yerine bir litre suya bir yemek kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz ekleyip karıştırarak bu sıvıdan bebek her idrarını yaptığında bir iki çay bardağı vermek kaybettiği sıvıyı ve enerjiyi geri kazanması için daha iyi olacaktır.

Reflor şase bebeklerde kullanımı

Reflor 250 mg liyofilize toz içeren şase, doktor önermedikçe bebeklerde kullanılmaz. Bu ilacın kullanımı yetişkinlerde günde 1 veya 2 şase, çocuklarda ise 1 şasedir.

Doktor bu ilacı bebeğe yazdı ise kullanım dozu ilacı yazan doktora sorulmalıdır. Çünkü doz bebeğin kilosu, yaşı ve hastalığın derecesine göre değişebilir.

Doktor bebeğe antibiyotik verdiyse, antibiyotikle birlikte alınabilir.

Reflor şase nasıl kullanılır

Yemeklerle birlikte bu ilaç alınmaz. Yemek yedikten en az bir saat sonra veya yemeden en az 1 saat önce bir bardak suya (su oda sıcaklığında olmalı) karıştırılarak içilir. Suyun sıcak olmaması gerekir. Bebek ilacı içmiyorsa, hemen çıkarıyorsa tadını beğenmeyip kusuyorsa şekerli suya da karıştırılıp verilebilir.

Bebek hastaneye götürüldüğünde bu ilaç damar yoluyla da bebeğe verilebilir.

Reflör yan etkileri

Nadiren ateş ve gaz sorunlarına yol açabilir. Bilinçsiz ve düzenli kullanılırsa mantar şikayetlerine neden olabilir

Reflor ne işe yarar

Reflör ishal kesici olarak kullanılır. Bu ilacı kullanmaya devam ettikçe bebeğin tuvalet sıklığı azalır. Bu bebekteki sıvı kaybını azaltıp daha kolay toparlanmasını sağlar.

Reflör genellikle yetişkinlere verilen bir ishal ilacı olup antibiyotiğin neden olduğu ishallerde, mikrobik ishallerde, seyahat kaynaklı ishallerde kullanılır.

Reflor meyve suyuna katılır mı

Refloru meyve suyuna karıştırarak çocuğunuza verebilirsiniz.

Reflor yoğurtla yenir mi

Refloru yiyeceklerle veya alkollü içeceklerle birlikte tüketmeyiniz. Yiyeceklerle birlikte alınması etkisini azaltacaktır.

Hamilelikte reflor kullananlar

Bu ilacın gebelere etkisi araştırılmamıştır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça hamilelere verilmez.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor