BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Çocuklarda ishale ne iyi gelir

Az gelişmiş ülkelerin büyük bir kısmında belirgin hastalıklar arasında yer alan ishal, özellikle çocuklar için çok daha tehlikeli bir hal alıyor ve hatta ölümlere yol açabiliyor. Gelişmiş ülkelerde de ne yazık ki bu hastalığın artık çok daha sık görüldüğü belirtiliyor ve gerekli önlemleri almak adına bilinçlendirme çalışmaları da devam ediyor.

3-24 Aylık Dönemler

Nörovirüsa bağlı olarak karşımıza çıkan kusma ve ishal gibi şikayetler son dönemde bir hayli arttı. 3-24 aylık dönemlerde çocuklar bu hastalığa çok daha kolay bir şekilde yakalanabiliyor. Süre 5 günden az olduğu takdirde akut ishal teşhisi konuluyor ve gerekli tedavi yöntemleri de uygulanıyor. Çocukların hijyen konusunda daha dikkatsiz olması ve özellikle her bulduklarını yeme gibi bir özelliklerinin olması nedeniyle bu hastalığın onlarda görülmesi de gayet normal bir durum.

Yetişkinler de Dikkat Etmeli

Dışkıda meydana gelen renk ve koku değişimi en büyük belirtiler arasında yer alıyor. Aynı evde yaşıyor ve ishal olan bir hastayı bu evde barındırıyorsanız sizlerin de bu hastalığa yakalanma riski artıyor. Gerekli önlemleri almak ve hijyen konusunda daha dikkatli davranmalısınız. Özellikle tükettiğiniz gıdaların sağlıklı olmasına dikkat edin ve bunun yanı sıra sebze ve meyve gibi gıdaları da bol su ile yıkamayı unutmayın!

İshal ve Beraberinde Gelen Kusma ve Ateş…

İshal hastalığının beraberinde gelen kusma ve ateş ile birlikte gündelik hayatınızın olumuz etkilenmesi çok daha belirgin bir şekilde karşınıza çıkıyor. Kusma ve ateş zaman zaman hastalığın belirtileri olarak da gösterilebiliyor ancak genellikle hastalıklar birlikte meydana geldiğini de eklemekte fayda var.

Sıvı Kaybı

İshal ile birlikte vücuttaki su kaybı da daha fazla hale geliyor ve bu kayıp metabolizmanızı da bozuyor. Daha dirençsiz ve daha zayıf bir beden ile gündelik hayatınıza devam etmeniz de pek mümkün olmuyor ve daha da kötüsü farklı hastalıklara da kapılarınızı açmış oluyorsunuz. Su kaybını önlemek için ya da su kaybının etkisini azaltmak için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de kesinlikle sıvı tüketimidir. Günde 1 litre su tüketimi ile bu dengeyi biraz olsun koruyabilir ve fayda sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda ishale ne iyi gelir

* 6 aydan daha büyük olan çocuklarda ayran ile birlikte meyve suyu takviyesi kesinlikle faydalı olacaktır.

* Kusma anında çocuğa su takviyesi yapabilir ancak bu takviyenin yavaş yavaş yapılması şarttır.

* Anne sütüne devam eden bebeklerde emzirme eylemi devam ettirilmelidir. Emzirme kesildiği takdirde bebeklerde daha büyük sorunlar yaşanabilir.

* Tahıllı gıdalar ve daha da önemlisi pirinç püresi gibi gıdalar bu dönemde daha fazla tüketilmelidir.

* Çinko desteği bu dönemde daha büyük önem taşıyor ve çinko destekli gıdaların düzenli tüketimi ile birlikte tedavi çok daha sağlıklı bir şekilde yapılabilir.

* Hastalığın 3 günden daha fazla devam etmesi ile birlikte muhakkak bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Aslında hastalığın belirtileri ile birlikte sizler de erken davranarak doktor yardımı alabilir ve erken teşhis sayesinde daha etkileyici bir tedaviye fırsat verebilirsiniz.

İlaç tedavisi için bireysel olarak hareket etmeyiniz. Uzmanlar eğer bunu gerekli görüyorsa zaten reçete yazacak ve takviye sunacaktır ancak evde tedavi yöntemleri arasında kesinlikle ila tedavisi yer almıyor ve yukarıda belirttiğimiz doğal tedavi yöntemleri bir adım öne çıkıyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor