BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Meteospasmyl kullanım süresi

Meteospasmyl’in prospektüsünde yer alan önemli bir eksiklik, kullanım süresinin yer almıyor olmasıdır. Neyse ki yabancı medikal kaynaklarda bu konuda bilgiler yer alıyor.

Bir ilacı ne kadar süre ile kullanacağınız günlük ne doz kullanacağınız kadar önemli bir husustur. Anlaşılan o ki ilacın üreticisi firma, ilacın ne kadar süre ile kullanılacağı konusundaki takdiri doktorlara bırakmıştır.

İlaçların doktora danışılmadan, marketten ürün alır gibi eczanelerden alıp kullanılması değişik sağlık sorunlarına yol açabilmekte veya beklenen faydanın görülememesine yol açmaktadır. Bkz. Meteospasmyl işe yaramıyor.

Ancak hepimiz biliyoruz ki bir çok kişi ishal, gaz, kabızlık gibi sorunlarda doktora gitmeyip eczaneden aldığı reflor, maflor gibi takviye ürünlerle veya Meteospasmyl gibi ilaçlarla evde kendi tedavisini kendi yapmayı tercih etmektedir.

Bu konuda ilaçların prospektüsleri hastaya ışık tutmaktadır. Ancak Meteospasmyl’in prospektüsünde ne kadar kullanılacağı yazmıyor, ne zaman etki ettiği yazmıyor. Bu durumda hasta ne yapacak ?

Bu nedenle yabancı sağlık kuruluşlarının yayınlarından edinilen bilgiler doğrultusunda Meteospasmyl kullanım süresi nedir bu konuda bilgi verme ihtiyacı hissettim.

Meteospasmyl kullanım süresi

Meteospasmyl ne zaman etki eder konusunun cevabı sitemizde yer almaktadır. Meteospasmyl kullanım süresi ise eğer huzursuz bağırsak sendromu için kullanıyorsanız 3 ila 4 hafta,  başka bir nedenle kullanıyorsanız en az 2 haftadır.

İlacı bu süreden kısa kullanmanız halinde yeterli faydayı göremeyebilirsiniz.

Kullanırken alerji belirtileri görülürse veya şiddetli ishal gibi bir şikayet olursa ilacı kesip doktora danışmanız yararlı olacaktır.

Meteospasmyl kaç saatte bir içilmeli ?

Meteospasmyl günde 2 veya 3 kere bir alınır. İlaç alım zamanlarını öğünlerden yarım saat öncesine denk getirmeniz iyi olacaktır.

Örneğin günde 3 kere kullanacaksanız sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeğine yarın saat kala alınız.

Meteospasmyl’i zayıflama amaçlı kullananlar da vardır. Bu tür bir kullanım şeklinde ilacı kaç gün veya kaç ay kullanmalı veya kullanmamalı gibi konulara Meteospasmyl zayıflatır mı başlıklı başlıklı makalemde cevap verdim.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor