BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Crohn hastaları kaç yıl yaşar

Bugün crohn hastaları kaç yıl yaşar sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Crohn hastalığı ve ülseratif koliti gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları çoğunlukla 30 yaşından önce teşhis edilmektedir.

Bu hastalığı tamamen geçiren bir tedavi usulü yoktur. Yani hastalık kronik olarak seyreder ve ömür boyu sürer. Crohn hastalığı hem yaşam kalitesini düşürür hem de sürekli tedavi gerektirdiği için ciddi bir maliyete sebep olur.

Gıdanın sindiriminden, besinlerin emiliminden ve atıkların giderilmesinden sorumlu olan bağırsaklardada kronik olarak enfeksiyon olması kalıcı ishal, karın ağrısı, kramp, rektal kanama ve yorgunluk gibi şikayetlere neden olur. Crohn hastalığında şikayetlerin olmadığı dönemler ve şikayetlerin yoğunlaştığı dönemler olur.

Crohn hastalığı nereyi tutar ?

Bu hastalık bağırsakları tamamen tutabileceği gibi parça parça da görülebilir. İnce bağırsağın başından anüse yakın bölgelere kadar her yer de görülebilir.

Sebebi nedir ?

Bağırsaklarda sindirime yardımcı olan bakteriler ve daha az miktarda virüs, zararlı bakteri ve mantarlar vardır. Bağışıklık sistemi zararlı, bakteri, virüs ve mantarları kontrol altında tutar, kontrolsüz çoğalmalarını engeller.

Crohn hastalığı bağışıklık sisteminin yararlı-zararlı ayrımı yapmadan her türlü mikroorganizmayı düşman kabul eder ve saldırır. Bu saldırının sonucunda iltihaplanma olur.

Bu tür bir yanılma bilgisayarlardaki yazılım hatası gibidir. Sürekli olarak saldırı devam ettiği için iltihapları ardı arkası kesilmez, kronik olarak iltihap yaşanır.

Yani Crohn hastalığı bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalığa kısmen genetik miras kısmen de bağırsaktaki zararlı bağışıklık tepkisini başlatan, yani tetikleyici olarak görev yapan çevresel faktörler (bazı gıdalar ve kimyasal maddeler) neden olmaktadır.

Crohn hastalığı belirtileri

Hastalığın başlangıcı bağırsakların iç yüzeyinin iltihaplanması ve yara oluşmasıdır. Bunun sonucu olarak bağırsaklar gıda işleme kabiliyetini kaybetmeye başlar ve ishal oluşur. Hastalığın en önemli belirtisi ishaldir.

Oluşan yaralar nedeniyle kramp şeklinde karın ağrıları görülebilir, dışkıda kan görülebilir.

Crohn hastalığının teşhisi kolay değildir, başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu hastalığa bağlı görülen şikayetler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Crohn hastaları kaç yıl yaşar

Crohn hastalığı kroniktir, tedavi edilse dahi hastalıktan bir eser hep kalır. Ama ölümcül kategoride olan hastalıklardan değildir.

Bu hastalığın direk ölüme yol açmadığı ama yaşam süresini bir miktar kısalttığı bilinmektedir. Crohn hastalarının bağırsak kanseri, akciğer kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskinin normal kişilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Crohn hastalığının nedenleri

Genetik nedenler: Hastaların yaklaşık onda birinin yakın akrabalarında da bu hastalıktan vardır.

Sigara: Sigaranın bu hastalığa yakalanma riskini iki katına çıkardığı düşünülmektedir.

Antibiyotik kullanımı: Fazla ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı hastalığı tetiklemektedir.

Ağrı kesiciler: Hastalığın şiddetini artırabilmektedir.

Apandisit ameliyatı: Çocukken apandisitini aldıranlarda risk artmaktadır.

Beslenme: Hastalıkta beslenme önemli bir yer tutar

Yaş: Çoğu hastalığın aksine crohn hastalığı ortaya çıkmak için yaşlanmayı beklemez, 20’li, 30’lu yaşlarda ortaya çıkar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor