REFLÜ

Mide Ekşimesi Tedavisi

Düzensiz beslenme, düzensiz uyku, düzensiz ilişkiler, kısacası düzensiz bir yaşamınız var ise mide ekşimesi gibi bir sorununuz olacaktır. Bir de alkol ve sigarayı hayatından çıkaramayanlar var. Bu kimseler mide ekşimesi ile er veya geç yüzleşeceklerdir.

Mide başlı başına bir hastalık değildir. Ya reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıkların yansımasıdır, veya stresin, alkolün düzensiz yaşamanın getirdiği bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte hiç aklınızda olmayan bir hastalık nedeniyle de mideniz ekşimesi yapabilir.

Mide ekşimesi, soruna neden olan şeyin ortadan kaldırılması ile yapılır. Mide sorunlarınızı hallettikten sonra veya hayatınızı düzene soktuktan sonra mide ekşimesi gibi bir sıkıntınız da olmayacaktır.

Burada mide ekşimesi tedavisi ile ilgili genel bilgiler verilmektedir, sorun mide değil başka yerden kaynaklanıyor ise doktora gitmek en iyisidir.

Mide ekşimesinin bir numaralı kuralı mideyi tıkabasa doldurmamak veya uzun süre aç kalmamaktır. Sık ama az yemelisiniz. Bazı besinler diğerlerine göre mideyi daha fazla yorar, fazla asit salgılattırıp sindirim sistemini harap eder. Yağlı yemekler ve hayır diyemeyeceğimiz hamur işi ürünleri mide yoran kara listenin başında yer alır. Bir de acı ve ekşi tutkusu var. Bunlar, ayrıca baharatlı yiyecekler için midemiz epey bir asit üretir ve oldukça fazla zaman harcar.

Kişi kendine zarar veren besini kendi tespit etmeli ve bununla arasına mesafe koymalıdır. Yıllarca ihmal ettiğimiz midemizi bir çırpıda düzeltmek isteriz ama kabul edin ki bu mümkün değildir. Siz bakmayın TV’lerde boy gösteren şifacı hocaların dediklerine. Ne kadar şifalı-mucizevi deseler de aktardan alacağınız bir tutam baharat veya bitki çayı ile mide ekşimesini halledemezsiniz.

Dengeli ve düzenli beslenmeye başlayacaktınız ve sorun aylar içinde yavaş yavaş hallolacak. Peki ani gelen mide atakları veya mide yanmalarına ne yapacağız. Bunun en etkili çözümü bir bardak ılık süt. Bir bardağı kesmiyorsa bir bardak daha içiniz. Az veya çok rahatlama yaşarsınız. Evde bal var ise ballı süt için o daha iyidir. Hatta kronik mide ekşimesi sorununuz var ise ballı sütü her gün içerek midenizi güçlendirebilirsiniz. Fakat sütün fazlası zarardır, bunu da unutmayın.

Yemekte fazla kaçırdıysanız sonradan sıkıntı yaşamamak için maden suyu içiniz. Akşamları fazla yemeyiniz, yediyseniz de yemekten kalkar kalkmaz TV karşısına uzanmayınız. Çünkü yedikleriniz geri gelebilir. Yatarken sorun yaşarsanız yastığı yükseltiniz, hala geçmediyse kusmak gerekir. Fakat kusmayı alışkanlık haline getirmeyiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor