MİDE ŞİŞKİNLİĞİ

Muskat bebek gazına iyi gelirmi

Yeni doğan bebeklerde ilk birkaç gün gaz sancısı yaşanmaz. Sonraki birkaç hafta içinde bebek annesini daha fazla emmeye ve hızlıca kilo almaya başlar. Bu süreçte bebekte gaz sancıları yaşanmaya başlar. Her bebek için bu dönem aynı şekilde geçmez. Bazı bebeklerde gaz sancıları çok belirgin değildir, herhangi bir müdahale olmadan gazını çıkartabilirler. Ama çoğu bebekte, gazın dışarı çıkmasını sağlamak için bebeğin sırtına ve karnına masaj yapılması, kucağa alıp gezdirilmesi gerekir.

Bazı bebeklerde gaz sancıları o kadar şiddetli ve devamlıdır ki aileler bu durum nedeniyle perişan olur. Birkaç haftalık bebeğe ilaç verilmesi çok zaruri durumlar haricinde mümkün olmadığından bebeğin gaz sancıları doğal yöntemlerle giderilmeye çalışılır.

Muskat bebek gazına iyi gelirmi

Ülkemizde “yel cevizi” adıyla da bilinen muskat ağaçta yetişen bir baharat türüdür. Muskatın bilinen faydaları sindirim sistemini hızlandırarak kabızlığı ve hazımsızlığı önlemesi, karın içinde biriken gazı çıkarmaya yardımcı olması, uyku getirici ve ağrı kesici özellikleri olmasıdır.

Muskat yetişkin kişilerde yaşanan gaz problemlerini giderir. Çocuklarda da faydalıdır. Yetişkinlerde faydalı olan bir çok bitkisel tedavi yöntemi bebeklerde uygulanmaz. Çünkü bebeklerin metabolizması ve vücut yapısı çok hassastır. Bebekler 6 aylık olana dek ek gıda verilmesi tavsiye edilmediği gibi (zorunlu haller hariç) bitkisel tedavi de uygulanmaz.

Muskat bebekleri gazını çıkarmaya, gaz sancılarını azaltmaya yardımcı olur ve huzurlu uyumalarını sağlar. Ama bebeklerde muskat kullanımına 6 aydan önce başlanmamalıdır.

Bebeklerde muskat nasıl kullanılır

Muskat bir meyvenin çekirdeğidir. Dolayısıyla görünüşü cevize benzese de içi cevizinki gibi bir kuruyemişle dolu değildir, sert bir çekirdektir.

Muskatın kenarına bıçak sürtülerek toz elde edilir ve bu kullanılır. Her seferinde bıçakla sürterek bir çay kaşığının dörtte biri kadar toz elde edilir. Bu toz küçük bir kaseye konur. Bebeğin bu tozu yiyebilmesi için tozun üzerine bir yemek kaşığı kadar anne sütü sağılır. Çay kaşığıyla karıştırılıp bebeğe verilir.

Günde bir kere bu uygulanır. Eğer gaz sancısı şiddetli ise günde iki kere de verilebilir.

Muskatın faydaları

Muskat doğal ağrı kesici ve hazımsızlık gidericidir. Lif içerdiği ve sinirleri uyarıcı etkisi olduğu için bağırsaktaki peristaltik hareketleri hızlandırır böylece kabızlık ve gaz şikayetlerini giderir. Ayrıca uykusuzluk şikayetleri için de kullanılır. Muskat beyin sağlığına da faydalıdır.

Muskat nerede yetişir nerede satılır

Muskat Endonezya yakınlarındaki adalarda yetişir. Hindistan cevizi ile akraba olan ve yaprak dökmeyen bir ağaçta yetişir. Bu ağacın yuvarlak meyveleri vardır. Meyvesinin içindeki çekirdek baharat yapımında kullanılır. İşte muskat denilen şey bu meyve çekirdeğidir.

Ülkemizde yetişmediği için ithal edilen bu baharatı aktarlarda bulmak mümkündür. Bazı yörelerde yel cevizi denir.

Önemli bir not:Muskatı önerilen dozdan fazla kullanırsanız toksik etki yapabilir, halisünasyon görmeye neden olabilir. Bebeklerde gaz sancısı için muskat kullanımı bir doktor tavsiyesi olmayıp, halk arasında deneme-yanılma ve geleneksel yolla edinilmiş bir bilgidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor