BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Flagyl ne için kullanılır

Flagyl, etkin maddesi metronidazol olan bir antibiyotiktir. Flagyl, bağırsak, vajina , mide, karaciğer, deri, eklem, beyin ve solunum yollarının bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır .

Eğer bağırsak enfeksiyonu nedeniyle hastaneye gitmişseniz, doktorunuz Flagyl verebilir.

Flagyl genellikle “Entamoeba histolytica” denilen amiplerin bağırsakta meydana getirdiği enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Bağırsakta amip ne demek 

Amip mikroskobik tek hücreli bir parazittir. İnsan dışkısının içme sularına karışması gibi nedenlerle amip kaynaklı bağırsak enfeksiyonları görülebilir. Amip kirli su ve yiyeceklerin ağız yoluyla alınmasıyla bulaşır.

Amipten korunmak için ortam hijyeninin sağlanması, içme suyunun klorlanması, yenilen gıdaların iyice yıkanması ve el temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Flagyl şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır

Eğer Flagyl şurubu açtıysanız doktor aksini belirtmedikçe şişe bitene kadar kullanmalısınız. Aksi takdirde enfeksiyon tedavisi yarıda kalır ve mikroplar antibiyotiğe direnç kazanır.

Bu nedenle şikayetler kesilince şurubu kesmek hatalı olacaktır.

Flagyl şurup bitmesine rağmen şikayetler devam ediyorsa yeniden doktora gidilmelidir.

Her şişe bir tedavi içindir. Şikayetler geçince şişeyi yarım bırakıp gerisini daha sonraki enfeksiyonlar için saklamak uygun olmaz.

Flagyl şurup kaç günde etkisini gösterir

Hafif şikayetlerde Flagyl şurup 7 gün kullanılır ve bu süre zarfında şikayetlerin sona ermesi beklenir. Orta ve ileri derecede enfeksiyonlarda Flagyl şurup 2 kere 7 gün yani 14 gün aralıksız kullanılır.

Doktorun önerdiği süreden önce bırakılması uygun olmaz.

Flagyl kullananlar yan etkileri için ne diyorlar

Flagyl nadir de olsa alerjik şikayetlere yol açabilir. Bunlar, eller, ayaklar veya vücudun başka yerlerinde şişmeler, döküntüler şeklindedir.

Yine nadir olarak sinir sistemi ile ilgili sorunlar, örneğin sersemlik, uyuşma, titreme, hayal görme, denge kaybı gibi şikayetlerdir.

Flagyl sarılık benzeri şikayetlere de neden olabilir. Gözlerde sarılık, idrar rengi koyulaşması gibi şikayetler görülebilir.

Ciddi bir şikayet görüldüğünde doktorunuza gitmelisiniz.

Flagyl şurup ishale iyi gelirmi

Bağırsak enfeksiyonuna bağlı ishal sorununuz var ise tedavi sonrasında ishaliniz geçecektir.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor