MİDE AĞRISI

Hamilelikte mide ağrısı bebeğe zarar verirmi

Hamilelikte mide ağrısı bebeğe zarar verirmi, hamileliğin yol açtığı mide yanmaları ile nasıl başa çıkılmalıdır ?

Hamilelikte mide ağrısı şikayetlerini iki açıdan ele almak gerekir. Gebenin daha önceden mide rahatsızlıkları olabilir veya hamileliğin tetiklediği reflü mide yanması yapabilir. Her iki durumda da mide ağrısı için bitkisel kür veya tıbbi ilaç kullanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir.

Daha önceden bir yakınma öyküsü yoksa hamilelikte yaşanan mide ağrısının genellikle nedeni hamilelik reflüsüdür. Gebe kalındıktan sonra hormon dengesi değişir ve buna bağlı olarak da vücudun anatomik yapısında bir miktar esneme olur.

Bu esnemeye bağlı olarak bazı kas grupları gevşer, bazı organlar yeni konumlarına geçerler. Hamilelik reflüsü yemek borusundan mideye inen gıdaların eğilme, uzanma gibi nedenle geri gelmesini engelleyen kas grubunun esnemesi sonucu oluşur. Midenin asitli sıvısıyla karışan yarı sindirilmiş besinler yemek borusuna doğru geri kaçarsa burada bir yanma hissedilir.

Hamilelikte yaşanan mide yanması şikayetlerini azaltmak gayet kolaydır. Öncelikle mideyi fazla doldurmamak ve yemeği yedikten sonra hemen yatmamak gerekir. Reflü ağrılarının en fazla başladığı saatler gece yatağa girincedir. Bu akşam yemeğinin geç yenmesinin veya yemeğin normalden “ağır” oluşunun bir sonucu olabilir.

Akşam yemeklerini biraz öne çekerek ve öğünün dozunu biraz kısarak şikayetler önemli derecede azaltılabilir. Fakat yine de bazı kişilerde geceleri reflü ağrıları olabilir. Yastığı biraz yükseltmek bu tür ağrılara engel olur.

Hamilelikte yeterli ve düzenli sıvı alımı çok önemlidir. Bununla birlikte günlük sıvı tüketimi daha çok ana yemeklerde oluyorsa midedeki besin hacmi şişecek ve reflüyü tetikleyerek mide ağrısı yapacaktır. Bu nedenle sıvı alımlarını öğünlerden yarım saat önce veya gün içine dağıtarak yapmak gerekir.

Sigara, alkol, çay ve kahve hamilelikte reflü şikayetleri yaşayan kişilerin uzak durması gereken şeylerdir. Çay içilecekse kahvaltıda açık olarak bir iki bardak olabilir. Fakat sigara ve alkol hiç alınmamalıdır.

Mide yanması şikayeti yaşayan kişilerin hamur işi gıdaları ve kızartmaları oldukça azaltması gerekir. Gaz yapıcı besinler de reflüyü tetikleyebilir. Bunların haricinde domates, peynir, soğan ve çikolata gibi gıdalar da tetikleyici etki yapabilirler.

Hamilelikte mide ağrısı bebeğe zarar verirmi

Hamilelikte yaşanan mide ağrılarının bebeğe hiçbir zararı olmaz. Ama ne zamanki anne adayı mide ağrısını kafasına göre mide ilacı veya bitkisel kür uygulamaya kalkar, işte o zaman bebek risk altına girer.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor