BAĞIRSAK HASTALIKLARI

Meteospasmyl ishal yapar mı ?

Meteospasmyl bağırsakları kontrol eden düz kaslar üzerinde etkilidir. İçerdiği Alverdin sitrat düz kasları gevşetir ve bir spazm varsa çözer. Bu da kolay gaz çıkarmayı sağlar. Ayrıca dışkılamayı da kolaylaştırır.

Bu konuda Meteospasmyl ishal yapar mı şeklinde soru gelmektedir. Bağırsak kaslarının gevşemesi dışkı boşaltımını hızlandırabilir, ishale neden olabilir mi ?

Bazen gaz şikayetlerine ishal şikayetleri de eklenir. Bu durumda Meteospasmyl kullanılması ishal şikayetlerini artırabilir mi ?

Bu sorulara cevap vermeden önce bağırsaklardaki düz kas hücreleri hakkında bilgi verelim:

Düz kas hücreleri her birinde bir çekirdek olan ince, uzun ve genellikle uçları sivri hücrelerdir.

Katmanlar halindedirler ve otonom sinir sistemiyle donanmış durumdadır. Birbirine komşu düz kas hücreleri birbirleriyle sinirsel iletişim halindedir.

Bu nedenle bir bölgede kasılma olursa diğer bölgeleri de etkileyebilmektedir. Bağırsaklardaki düz kas hücreleri herhangi bir sinir uyarımı olmadan, yani bizden bir talimat almadan kendiliğinden otomatik olarak kasılan hücrelerdir.

Bu tip kasılmaya peristaltik kasılma denilmektedir.

Meteospasmyl bağırsak hücrelerine Ca++ iyon girişini engellemek suretiyle kasılma işlevlerinde yavaşlamaya sebep olur. Bu durumda bağırsakta bir kasılma varsa onu engeller ve serbest bırakır. Bu kasılmaya bağlı bir kabızlık var ise ona da çare olabilir.

Ancak bazı kişilerde ishal şeklinde bazılarında ise tam tersine kabızlık şeklinde bir yan etkiye sebep olabilmektedir.

İlacın prospektüsünde kabızlık veya ishal gibi bir yan etkiden bahsedilmediğini belirtmek gerekir.

Meteospasmyl ishale iyi gelir mi ?

Meteospasmyl bir ishal ilacı değildir. Ancak İshal şikayetlerini durdurmak için genelde bir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Doğru beslenme ile basit ishal şikayetleri giderilebilir.

Meteospasmyl neye iyi gelir ?

Meteospasmyl’i bir gaz ilacı olarak tanımlamak yerinde olur. Tabiri caizse bağırsakların vidalarını gevşeterek içerideki gazı kolay boşaltmaya yardımcı olur. Rahim bölgesindeki kaslar da kendiliğinden kasılan kaslar olduğu için Meteospasmyl adet dönemi ağrılarını hafifletmek için kullanılır.

Bir kişide kronik olarak gaz ve şişkinlik şikayetleri oluyorsa öncelikle beslenme alışkanlığı üzerinde durulur. Örneğin laktoz içeren süt ürünleri bazı kişilerde aşırı gaz yapabilmektedir. Bazı sebzeler bazı kişilerde aşırı gaza neden olabilmektedir.

Ancak sebep her ne olursa olsun Meteospasmyl gaz şikayetleri için etkilidir.

Bu konu ile ilgili olarak Meteospasmyl kullanım süresi ve Meteospasmyl ne zaman etkisini gösterir  başlıklı makaleleri okumanızı tavsiye ederim. Eğer Meteospasmyl  işe yaramıyor ise şu makaleyi okuyunuz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor