MİDE AĞRISI

Mideye İyi Gelen Egzersiz Hareketleri

Mide ağrıları çeşitli sebeplerle oluşabilir. Bunlardan en fazla dikkat edileni stres ve hareketsiz yaşamdır. Bazı egzersizlerle mide rahatlatılabilir.
Mideye iyi gelen egzersizlerden birisi solunum egzersizleridir. Sadece doğru şekilde nefes alma ve egzersiz yapma ile bile reflü ve gastrit şikayetleri azaltılabilmektedir.

Derin Nefes Egzersizi Uygulanışı

 Aşağıda yer alan videoda bu konuda görsel bilgiler yer almaktadır. Derin nefes egzersizi yapmak için sol el göğse, sağ el karna koyup ağızdan nefes alma süresinin iki katı sürede nefes verilir.
Nefes burundan alınmalı ve ağızdan verilmelidir. Doğru nefes almak stresle başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Bu egzersiz karın ağrısı, mide şişkinliği ve diğer bağırsak hastalıklarına da iyi gelecektir.

Germe Egzersizlerinin Uygulanışı

 Sağ kolumuzu yukarıya doğru uzatabildiğimiz kadar uzatalım. Sonra yavaşça aşağıya indirip gevşiyoruz. Bu hareketi diğer kolumuzla da yapıyoruz. Yukarından biri bizi çekiyormuş gibi kolumuzu yukarıya uzatıyoruz. Kendimizi iyice gererek uzattıktan sonra birkaç saniye bekleyip aşağıya indiriyoruz.
Sonra bu hareket her iki kol yukarıya doğru uzatılarak, ayaklar üzerinde yükselerek yapılır.

İkinci Egzersiz

 Bir diğer mide rahatlatıcı egzersiz şu şekilde yapılır:
Derin bir nefes alırken vücut baştan itibaren aşağıya doğru eğilir. Önce baş, sonra yavaş yavaş gövde eğilir. Namazdaki rüku pozisyonuna benzer şekilde eğildikten sonra eğilmeye devam edilerek kollar iyice aşağıya indirilir. Kollar aşağıda serbest bırakılarak gövde salınımları ile salkım söğütün dalları gibi sağa-sola salınım yapılır. Sallanırken kollarda aktif hareket olmamalıdır. Gövde sallanırken kollarda gövde ile birlikte salınım yapacaktır.
Daha sonra omuzlar önden arkaya doğru teker teker çevirilir. İkinci bir salınım hareketi de ayakta durarak gövdeyi sağa sola hareket ettirilerek yapılır. Kollar gövde hareketinin etkisi ile salınım yaparlar. Bunları yaparken iyi şeyler düşünülmelidir. Böylece stres vücuttan atılır.
Araştırmalar ani kasılan kasların daha rahat gevşediğini göstermiştir. Yere sırt üstü yakılır ve organlar yere doğru bastırılır ve bir müddet sonra rahatlanır. Önce boyundan başlanır. Boyun yere doğru bastırılır, birkaç saniye sonra serbest bırakılır. Daha sonra aynı işlem omuz için yapılır. Bu işlem sırayla diğer organlar ile de yapılır. Bel ile yapıldıktan sonra bacaklar sıkıştırılır. Ayaklar kendine doğru çekilir ve serbest bırakılır.

Related Articles

4 Comments

  1. Mide rahatsızlığından yana çok çektim bunları ilk kez görüyorum, deneyeceğim çok teşekkürler

  2. Fazla yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler kızartma yediğimde mide ağrısından duramıyorum. izledim videoyu bende yapabilirim bunları sanırım benim için faydalı oldu teşekkür ederim

  3. Uygun fiyata kantaron yağı bulunur.Tamamen doğal.Ağrıya,sızıya,güneş lekesine,akneye her türlü derde deva.Hastalara şifa.
    En geçmez denen ağrı bile düzenli kullanım sonunda geçmiştir.
    İrtibat ; 0553 127 2265
    0542 306 6766

  4. Benim 3 ylldlr midemde gasrit pitoz tanlsl kondu gitmedim gasroloji kalmadı ama bir fayda görmedim bu konuda bir bilgi sahibi yada bir dok0h tor bu tanl dan anlayan bilgi sahibi olan varmı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor