NE NEYE İYİ GELİR

Maden suyu neye iyi gelir

Maden sularının yararları dünyanın her yerinde bilinmektedir. Aynı zamanda ilk çağlardan beri faydaları bilinen ve kullanılan maden suları ülkemizde de kullanımı çok uzun bir döneme dayanmaktadır. Milattan önce Hititler döneminden beri kullanılan maden suları günümüz Türkiye’sinde tanıtım yetersizliğinden dolayı sadece araştırarak faydaları bilinen kişiler tarafından kullanılıyor. Genelde kullanım şekli ise ağır yemeklerden sonra mide hazımsızlığını engelleyerek mideyi rahatlatmak içindir. Kullanılması için ön aya olunmadığı gibi maden suları hakkında pek çok yanlış bilgilendirme de yapılmaktadır. Mideyi tembelleştirdiğini ve tansiyonu çıkardığı gibi söylemlerle özellikle kadınların ve çocukların kullanması neredeyse engellenmiştir.

Maden sularının içinde karbondioksit gazı bulunmaktadır. Bu yüzden hazmı büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca mide bulantılarının giderilmesinde de yardımcı olur. Vücudumuz için oldukça faydası olan maden suyunu cildinize sürerek cildinizi de yenileyebilirsiniz.

Bazı insanlar maden suyu ile sodayı aynı zannetmektedir. Fakat maden suyu ve soda arasında farklar vardır. Maden suyu ve soda arasındaki farklar ise; maden suyu içersinde bulunan tüm mineral ve karbondioksit gazıyla beraber yeraltından yüzeye çıkar. Bu yüzden organiktir. Soda ise suya mineral ve karbondioksit eklenerek yapılır yani aslında yapay bir içecektir. Tek ortak yanları mideyi rahatlatmalıdır. Fakat maden suyu aynı zamanda bir mineral deposu olduğu için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerali de karşılar.

HAMİLE VE ÇOCUKLAR MADEN SUYU TÜKETEBİLİR Mİ?

Maden suyunun vücuda hiçbir zararı yoktur üstelik birçok faydası bulunmaktadır. Bu yüzden “hamile ve çocuklar maden suyu içebilir mi?” Diye bir soru sorarsanız. İçmesinde hiçbir sakınca yoktur hatta faydası vardır diyebiliriz. Özellikle çocuklar büyüme çağlarında oldukları için kalsiyum ve demir gibi minerallere ihtiyaç duyarlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için süt ve maden suyu gibi doğal su tüketmeleri büyümelerini de hızlandırabilir.

Related Articles

5 Comments

  1. Maden suyu açıklaması çok iyi etmişin dedigin gibi sado ile karıştırıyorlar paylaşımlarını takip etmekteyim .

  2. Günde iki adet maden suyu iyi diyorlar ama hangisi soda hangisi maden suyu yada nasıl faydalı olur bakmak lazım

  3. Toplum tarafından her mide ağrısına içilen en ufak sindirim sorununda tercih edilen bi sıvı çeşitiydi sayenizde herkes bilinçlenicek teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor