REFLÜ

Mide yanmasına ne iyi gelir ?

Mide yanmasına ne iyi gelir konulu bu makalede mide yanmasının neden oluştuğu, tedavi için nelerin gerektiği ve alınması gereken koruyucu tedbirler hakkında bilgi verilecektir.

Mide yanması neden olur ?

Mide yanmasının başlıca sebepleri kötü beslenme alışkanlıkları ve olağan dışı strestir. Midemiz oldukça çalışkan ve olumsuzluklara oldukça dayanıklı bir organımızdır. Fakat kötü beslenme alışkanlığa dönüşürse ve bir de buna stres eklenirse önce alarm verir, mideni uyarılarına kulak asılmadığında ise ülser, gastrit, reflü gibi müzmin hastalıklar kalıcı olarak bünyeye yerleşirler.

Mide yanması midenin verdiği alarmlardan birisidir. Beyne “Her ne yapıyorsan, yanlış yoldasın” mesajını vermektir. Mide yanması ile ilk kez karşılaşan kişiler genellikle bunu önemsemezler. Çünkü daha önde mide şikayetleri olmamıştır. Midenin ikazlarına uymadıklarında başına geleceklerden habersizdirler.

İlk mide sancıları kendiliğinden geçer. Bu nedenle kişiler sonraki sancılarında kendiliğinden yok olup gideceğini zannederler. Çare bulamayınca da eczanelerde satılan gıda takviyeleri, ilaçlar veya kulaktan dolma kocakarı tarifleri ile günübirlik çözüm ararlar.

Gerçek şu ki insan vücudu ergenliği tamamladıktan sonra sürekli deformasyon halindedir. Eğer midenizde bir kere yanma oluştuysa, artık bununla yaşamaya alışmalısınız. Kısa vadeli çözümler asla işe yaramaz.

Mide yanmasına ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, fast food alışkanlıkları, kafeinli içecekler, baharatlı ve ekşili (özellikle sitrik asit içeren sebze meyveler), sigara alışkanlığı, alkolün her türlüsü, kızartmalar, hamur işleri, gaz yapan yiyecekler ve markette satılan cips, jelibon türü abur cuburlar yol açar. Daha önceden bunları sıkıntısızca tüketseniz de mide şikayetleri başladıktan sonra biraz mesafeli olmanız yararınıza olacaktır.

Stres de bir başka mide yanması sebebidir. Stres halindeyken hormonlarda ve salgılarda artış görülür. En çok da mide salgıları artar. Midedeki asitli salgıların artması mide ve çevresine zarar verir. Stresli iken iştahtan kesilmek asitlerin besin yerine mide çeperi veya mide kapakçıklarını sindirmeye çalışmasına yol açar. Veya stresten aşırı yemek zaten gereğinden fazla salgı ile dolmuş mideyi daha fazla çalıştırır ve yorar. Sonuçta yine tahribat olur.

Bu nedenle stresli iken beslenmeye daha fazla özen gösterilmelidir.

Elma resmi
Elma mide dostudur

Mide yanmasına ne iyi gelir ?

Mide yanmasının kalıcı çözümü beslenme alışkanlıklarını düzene sokmak ve  mideye zarar verdiği bilinen gıdaları azaltmaktır. Öğünler düzenli ve kısa aralıklı olmalıdır. Gerekirse ana öğünde az yenilerek ara öğün yapılmalıdır. Geç saatlerde yemek yememelidir.

Beslenmede doğala dönüldüğü oranda tedavi kolaylaşacaktır. İşlenmiş gıdalar yerine sebze ve meyveler ve sebze yemekleri tüketilmeli, çay kahve yerine bitki çayları ve ayran içilmelidir.

Mideye zarar vermeyen, muz, elma, ıspanak, lahana, karnabahar, bezelye gibi besinler öğünlerde yer almalıdır.

“Mide yanmasına ne iyi gelir ?” konulu makalemizle ilgili olarak “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” veya ” Mide ağrısı nasıl geçer ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

Related Articles

9 Comments

  1. Bazen çalışırken mide ağrım stresten 5 katına çıkıyor. Bunu bildiğimden dolayı bende yanıma 2 adet muz ve ya elma alıyorum. Tam olarak geçirmesede bir müddet sonra rahatlatıyor.

  2. Mide yanmasına en iyi gelen şey bal şerbeti bence. Ancak 5 kavanozu yüz tl olan ballardan değil. Kaliteli bir balın şifa olmayacağı mide yanması yok gibi.

  3. Mide yanmasına en büyük sebep de şüphesiz ki stres. Bunun yanı sıra gazlı içecekler ve kızartmalar da ciddi problem doğuruyor. Faydalı ve güzel bilgileriniz için teşekkürler.

  4. Ben direk soda içiyordum midem agrıdığı zaman yada yandığı hissi olduğu zaman o bile iyi geliyor aslında ama verdiğiniz bilgiler için gerçekten teşekkür ederim 🙂

  5. En önemlisi geç saatlerde yemek yememek. Bunu çözdüğünüzde çoğu şeyi zaten rutine oturtmuş oluyorsunuz.

  6. Merhaba Mide yanmasına en iyi aksuvital firmasının üretmiş olduğu aksuvital kantaronlu kudretnarı iyi gelir bu kudret narının içeriğindeki yağı süzüp içeriğindeki kudret narını bir kavanoza koyun onun içerisinde alabiliyorsanız 10-15 gram doğal propolis (1kg 500 tldir pahalıdır 10gr yeterli) onuda bulabiliyorsanız doğal kestane balı bulamazsanız çiçek balı ama ben kestane balı öneririm. karıştırın ve karıştırırken kesinlikle tahta kaşık kullanın metal kaşık ile karıştırırsanız hiçbir faydasını göremezsiniz. her sabah aç karna 2 kaşık yiyin midenizdeki reflü , helikobakteri , ülser yaralarının gittiğini hatta gaz şikayetlerinizin azaldığını zaman ile göreceksiniz. Eğer temin etmek isterseniz google den naturpy yazın telefon ile bize ulaşın ister ayrı ayrı alın kendiniz hazırlayın isterseniz biz hazırlayıp sizlere macun olarak gönderelim.

  7. Teşekkür ederim yazdıklarınızı denedim,en çokta geceleri oluıyor bu mide yanması geçmeye başladı doktora başvurucam sanırım bunlar geçici tedaviler

  8. Çok kötü bir durum, mide rahatsızlığı geçirenler iyi anlar tavsiyelerinizin bir çoğunu ilk defa duydum, deniycem inşallah faydasını görürüm.

  9. neredeyse hergün mide yanması oluyor. Birisi mide fıtığı olabilir sende dedi. Ama bende o kadar kilo yok. Mide fıtığı şişmanlarda oluyor değil mi ? Biraz stres var ama o kadarı herkeste olması lazım. Bana şöyle işe yarar bir kür tavsiyesi yapabilir misiniz ? Bu yaşta ilaca başlamak istemiyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
biliyor