MİDE AĞRISI

Mide ağrısına ne iyi gelir ?

Mide ağrısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız bu makale sizi aydınlatacaktır. Mide ağrısının bir çok nedeni vardır. Alışık olmadığınız gıdaları tüketme, gıda zehirlenmesi, yemeği fazla kaçırma veya mideyi üşütme gibi sebeplerle mideniz ağrıyabilir. Eğer çok ciddi veya kronikleşmiş mide sorunlarınız yok ise aşağıda yer alan tavsiyeler mide ağrınızı azaltacaktır.

Mide ağrısına iyi gelen besinler

Mideniz ağrımaya başladıysa ilk yapmanız gereken şey vücudunuzu daha rahat bir konuma getirmenizdir. Yemek yiyorsanız, bunu bırakın, arkanızı bir yere yaslayıp rahat nefes almaya çalışınız.

Eğer midenizde yanma veya kusma hissi varsa ılık suya az miktar tarçın katıp içiniz. Bu içinizdeki kusma hissini alacaktır. Tarçına alternatif çiğ patates suyudur. Patatesin kabuğunu soyup katı meyve sıkacağı ile suyunu çıkarınız. Bu suyu havuç suyu ile karıştırıp içiniz.

Midenizde gaz problemi varsa sütü fazla tüketmeyiniz. Sütlü tatlılara düşkünseniz Hindistan cevizi ilave ediniz. Çünkü Hindistan cevizinin midenin gazını alıcı özelliği vardır.

lahana resmi

Eğer mide asitlerinden muzdaripseniz her zaman bir kenarda haşlanmış lahana suyu bulundurunuz. Lahana suyu mide asitlerinin etkisini azaltarak mideyi rahatlatır. Mide asitine karşı meyankökü de etkilidir. Ancak temini zor olduğu için lahana suyu ya da en azından madensuyunu buzdolabınızdan eksik etmeyiniz.

Kronik mide rahatsızlığınız varsa salatalara katılan limon veya sirke midenizi ağrıtacaktır. Üzüm sirkesi yerine elma sirkesi kullanmanız mideniz için daha yararlıdır.

Midesi ağrıyan kişilerin haşlanmış ıspanak tüketmeleri ve soğan ve sarımsağın aşırısından kaçınmaları gerekir.

İhtiva ettiği bioflavionid maddesi nedeniyle fasulye, mercimek ve bezelye mideyi güçlendirir.

Fasulye resmi
Fasulye mide dostudur

Midesi ağrıyan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar:

-Stres mide ağrılarının ve mide ülserinin başlıca sebeplerindendir. Stresten uzak durmalısınız.

-Yemek yedikten hemen sonra yatıp uyumak mideyi fazlasıyla yorar ve mide asitlerinin geri kaçmasına yol açarak mide kapakçığını tahriş eder. Dolu mide ile uyumayınız.

-Yemek yemeyi abartmayınız veya tam tersine uzun süre aç kalmayınız. Düzenli besleniniz, mide dostu gıdalar tüketiniz.

-Kullanacağınız çoğu ilaç mide sağlığınızı doğrudan etkileyecektir. Doktorunuza midenizle ilgili probleminizi belirtiniz.

muz resmi
Muz mide dostudur

-Diyet yaparken mideniz hassas bir döneme gireceği için ara öğünlerde mide dostu besinler tüketiniz. Bunların başında muz ve yoğurt gelmektedir.

Döner resmi
Fast food mideye zararlıdır

-Fast food ve asitli yiyecekler mide düşmanıdır. Bunları tüketirken dikkatli olunuz.

-Hamur işleri de fazla tüketilirse midede ağrı yapar. Fazla yağlı tüketmek de böyledir. Bu nedenle kurabiye, börek ve mantı gibi leziz yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmayınız.

– Fazla tüketimi midede gaza neden olacak gıdalardan uzak durunuz. Kuru fasulye ve süt bunlardandır.

-Bazen de mide ağrısının sebebi kabızlık veya şişkinliktir. Keten tohumunu yoğurda karıştırıp yerseniz bu soruna çözüm bulmuş olursunuz.

Bu makale “Mide ağrısına ne iyi gelir ? ” sorusuna cevap veremiyorsa bir sonraki yazımız “Mide ağrısı nasıl geçer ? ” veya “Mide ağrısı nedenleri” konulu makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba. Ciddi bir mide sıkıntısı yaşıyorum ve çevremdekiler şerbetin bu konuda iyi geleceğini söylüyorlar bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  2. Doğal olan her yönteme açığım kimyasallar bir yeri düzeltirken bin yeri yıkıyor… teşekkürler doğal bilgiler için

  3. Mide ağrım sürekli var. Güncel olarak tedavi için ilaç alıyorum ancak bilimsel işlemleri kullanarak bitkisel tedaviler iyi gelecektir. Teşekkür ederim.

  4. sabah aç karna kola içtim midem bir yandı bir yandı. o yüzden mideniz ağrıyorsa fast food, asitli içeceklerden uzak durun. evde kendiniz yapacağınız yemekler daha sağlıklıdır. midenin sindirebileceği yemekleri yapın patates püreesi vs. dışarıda yapılan yemeklerde kullandıkları yağ bile sizin midenizi yakacaktır. çünkü kalitesiz sıvı yağlar bile midenize zarar verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor