MİDE AĞRISI

Mide ağrısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu cevaplıyor

Mide ağrısına ne iyi gelir, merak ediyorsanız cevabı yazımızda. Kronik mide ağrısı çekenler için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerileri şunlar:

Helicobacter Pylori kaynaklı mide ağrılarına karşı brokoli kürü

Eğer midenizde zaman zaman ağrı, şişkinlik oluyorsa, yediklerinizi hazmetmede güçlük çekiyorsanız sebebi Helicobacter Pylori olabilir. Midenin asitli sıvısında bile aylarca yaşama becerisi gösterebilen bu bakteri türü çoğu mide ağrısının başlıca sebebidir.

Bu mikrobun kırılması için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu brokoli kürü önermektedir. Hazırlanması kolay olan bu kür öğünlerden yarım saat önce içilmelidir. Yapılışı şu şekildedir:

Yarım litre suyu kaynatınız ve içine ikiyüzelli gram brokoli atınız. Birkaç dakika sonra ocağın altını kapatınız. Ilıyınca brokoli kürü hazır olur. Bu kürü üçe bölüp sabah-öğle-akşam öğünlerden yarım saat önce aç karnına içeceksiniz. Yani her gün ayrı bir hazırlanmalıdır.

Brokoli kürünü bir hafta uygulayıp üç gün uygulamayacaksınız. Sonraki hafta yine uygulayıp üç gün uygulamayacaksınız. 3. Hafta da uygulayınca kürün uygulama süresi sona eriyor. Haşlanmış brokoliyi yeyip yememek size kalmış. Asıl faydalı olan suyudur.

Mide yanmalarını bastırmak için

Reflü veya mide yanmasını kısa sürede bastırmak istiyorsanız bunun için Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu süt kürü uygulanmasını önermektedir. Mide yanması başlayınca iki yudum soğuk süt için. Bu yanmayı yatıştıracaktır. Bir süre sonra ağrı devam ederse iki yudum daha için.

Süt kürünün uygulanması bu kadardır. Sütün bundan fazla içerseniz gaz yapar, tam tersine mide ağrısına yol açabilir. Süt ile geçmeyen mide ağrılarını dindirmek için asla daha fazla süt içme yoluna gitmeyiniz.

Gastrit tedavisine yardımcı meyve

Eğer gastritten şikayet ediyorsanız   Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu bunun için Trabzon hurmasını tavsiye etmektedir. Bu meyve mideyi rahatlatarak gastrit ağrılarını hafifletir. Aynı zamanda midedeki bakteri oluşumunu dengeler, bağırsakları rahatlatır. Bu meyveyi yemeden önce kabuğunu soyunuz.

Karnabahar resmi
Karnabahar mide dostu sebzelerdendir

Ülser sorunu olanlar karnabahar yesin

Lahana, karnabahar, brokoli, bürüksel lahanası aynı ailenin parçasıdır. Bunlar mide dostu sebzelerdir. Ülseri olanların özellikle karnabaharı fazlaca tüketmeleri gerekir. Bu sebzeden maksimum oranda istifade etmek için brokoli küründe olduğu gibi suyunu ve kendisini haşlayıp aç karnına tüketmek gerekir.

limon resmi
Şişkinliğe limon kürü iyi gelir

Şişkinliğe karşı limon kürü

Eğer ciddi mide rahatsızlığınız yok ise mide gazı ve şişkinlik sorunlarını limon kürü ile aşabilirsiniz. Yarım bardak suya bir limon tamamını sıkın ve için. Bir süre dolaşın, şişkinlik kaybolacaktır. Kronik mide rahatsızlığınız var ise bu kürü uygulamayın. Bunun yerine Kaynamış bir bardak sura bir tutam melisa atın, birkaç dakika demlenince içiniz.

Yukarıdaki kürler Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun çeşitli zaman ve yerlerde mide rahatsızlıkları için verdiği tavsiyelerin derlenmesiyle oluşmuştur. Bu kürlerin asla doktor tedavisi yerine geçmeyeceğini, tedaviye yardımcı kürler olduğunu, dozundan fazla uygulanması halinde ters etki yapabileceğini unutmayınız.

Bu konu ile ilgili olarak “Reflüye ne iyi gelir ?” ve ” Mide ağrısı nedenleri” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI

İbrahim Saraçoğlu mide iltihabı kürü

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Mide ağrım o kadar fazlalaşıyor ki bazen söküp atmak istiyorum. Bunları deneyeceğim umarım işe yarar.

 2. Geri bildirim: derya
 3. Mide ağrısına birçok ilaç kullandım. Ama bir türlü tam olarak geçmedi. Birde bu tavsiyeleri deneyelim umarım geçer

 4. Karnobakarın görüntüssü ve tadı hiç yenecek gibi değil kim nasıl keşfedip yiyecek olarak alıştırıldık merak ediyorum:)

 5. Mide ağrısı için sadece Muğla’da yetişen bir ağaç var. Sığla Ağacı. Onun yağı olan sığla yağınıda bir araştırın. Çok faydalı bir ürün.

 6. mide ağrısı kesinlikle hafife alınmaması gereken ve anında müdahele ile erken teşhisin büyük önemi olan bi rahatsızlık. Yazı çok yararlı ve bilgilendiri olmuş gerçekten.

 7. Saraçoğlu çok değerli bir hoca mide ağrısı için de kaliteli bir çalışma ortaya koymuş teşekkür ediyoruz

 8. ibrahhim saraçoğlu hocamızın her tarifi işe yarıyor ve iyi geliyor, denedim ve etkisini gördüm, teşekkürler.

 9. Trabzon hurması isimli meyveyi ilk defa duydum. İnternetten araştırdım ve adını bilmediğim, daha önceden yediğim, güzel olduğunu düşündüğüm bir meyve çıktı 🙂 Teşekkürler paylaşım için.

 10. Mutlaka deneyeceğim. Özellikle son 2 haftadır mide ağrısından sosyal hayatım mahvolmuş durumda. Sonuçları buraya yazacağım.

 11. Çok yararlı bir paylaşım. Sitenizde çok güzel bilgiler var başarılarınızın devamını dilerim

 12. Mide ağrısı gerçekten mücadele etmesi zor bir ağrıdır böyle değerli bir yazıyı bizimle paylaştığınız içni teşekkür ederiz.

 13. Gerçekten Çok güzel bir bilgi paylaşımı olmuş midemin ağrısının önüne geçmiyorum inşallah yazılanları uygulamak istiyorum kesinlikle sonuçları tekrardan yazacağım. ellerinize sağlık.

 14. Çok güzel anlatmışsınız gerçekten muhteşemsiniz siz ya birde benim bir sorunum var ani mide krampları diye geçiyor sanırım bir yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler.

 15. hocam bilgileri icin teşekkür ederim gercekten derdimize derman oluyor. takipte kalacagım mide agrıma cok iyi geldi bu dediginiz tarifler

 16. Gastritim var bazen mideme dayanilmaz kramplar atiyo cok kötüyümm bunlar iyi grlitmi ağrısı sırtıma vuruyo nefes alamıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor