REFLÜ

Reflüye ne iyi gelir ?

Reflü kısaca mide asitlerinin yemek borusuna kaçması hastalığıdır. Normalde mide ile yemek borusunun arasında midedeki asitli karışımın yemek borusuna kaçmayı engelleyecek bir kapakçık bulunur. Fakat zamanla bu kapakçık esner ve midedeki asitli karışım yemek borusuna kaçar.  Yemek borusunda tahriş meydana gelir, midenizde yanma hissedersiniz.

Reflünün en önemli sebebi kötü beslenmedir.  Aşırı yemek yemek, tek yönlü beslenmek, yani hep aynı tür gıdaları tüketmek, yemek yedikten sonra yatmak, öğünlerin düzensiz olması reflüyü tetikler.

Reflünün diğer bir sebebi ise strestir. Çünkü stres ile midedeki salgıların ilişkisi bulunmaktadır. Sürekli kaygı ve stres  içindeki kişilerde mide salgıları fazla olduğu için mide kapakçığı daha çabuk deforme olur.

Eczanelerde satılan mide asiti düzenleyici ilaçlar reflü için kısa vadede etkili çözümler sunarlar. Bununla birlikte uzun vadeli çözüm için dengeli beslenme ve stresten uzak durmak gerekir.  Reflü başlangıçta zaman zaman ortaya çıkan, üzerinde durulmadığı takdirde kronikleşen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle midede oluşan yanmalar için kısa vadeli tedbirler almak yerine midenin bize yaptığı uyarıları dikkate almak gerekir.

gazoz resmi
Asitli içecekler mideye zarar verir

En çok reflüye yol açan yiyecekler, yağlı, hamurişi, baharatlı, ekşili yiyecekler, kafeinli ve asitli içeceklerdir. Ayrıca sigara ve alkol de reflü sebebidir.

Herkesin bünyesi farklıdır, bu nedenle hangi yiyeceğin size daha fazla zarar verdiğini kendiniz de tespit edebilir ve bunlardan uzak durarak kendinizce çözümler üretebilirsiniz.

Reflü can yakıcı etkisini genellikle gece yatarken gösterir. Akşam yemeği fazla kaçırdıysanız, gece uykuya dalmada zorlanırsınız. Bu nedenle geç saatlerde yemek yememeli, akşam yemeklerini abartmamalıdır. Yüksek yastık kullanmak sizi rahatlatacaktır.

muz resmi
Muz mide dostudur

Reflüye iyi gelen besinler

Elma, muz, patates, brokoli, lahana, havuç, fasulye, yağsız kıyma, haşlama tavuk göğsü, balık, beyaz peynir, kepek ekmeği, pirinç

Reflüye yol açan yiyecek ve içecekler

Portakal suyu, limon suyu, greyfurt suyu, kızılcık suyu, domates, kızartmalar, yağlı et, çiğ soğan, şarap, bira, kahve, asitli içecekler, cipsler, pastane ürünleri, konserve gıdalar.

“Reflüye ne iyi gelir ? ” konulu makalemizde aradığınızı bulamadıysanız “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” veya “Mide ağrısı nasıl geçer ?” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Geri bildirim: saadet
  2. Muzu tavsiye ederim zira bende oldukça iyi bir tepki verdi. Ama her insanın yapısı farklı olacağından başkasında olumsuz bir etkide bırakabilir.

  3. Annem hep söylerdi aklımda kalmış Bayat ekmeğin iyi geleceği veya ekmek içinin mide asitine iyi geldiği aklımda kaldı.

  4. kahveyi her gün içiyorum aslında reflüme iyi gelmiyor ama bırakamıyorum muzun iyi geldiğini bilmiyordum her gün bir tane metapid alarak durumu toparlıyorum

  5. Çok yararlı bir bilgi muzun ve balın faydalı olduğunu bilmiyordum. Sürekli ilaç kullanmaktansa bu şekilde sağlıklı beslenmek daha iyi oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor