REFLÜ

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

Reflü tedavisinin önemli bir basamağını uygun beslenme rejimi oluşturur. Uygun bir diyet ve beslenme programını mütemadiyen takip ederek reflüden hiç ilaç kullanmadan kurtulmak mümkündür. Bu ileri derecede reflü hastaları dışında izlenebilecek en makul yoldur.

Reflü hastalarının evvela reflüye neden olan alışkanlıklarına son vermeleri gerekmektedir. Bu konuda en fazla yapılan hata kola gibi gazlı içecekleri tüketmeye devam ederek diyet yapmaktır. Reflü iseniz hem kolaya hem de hamur işlerine mesafe koymanız öğünlerde alabildiğine yeme alışkanlığınızı terk etmeniz gerekir.

En fazla dikkat edilmesi gereken öğün akşam yemeğidir. Akşam yemeğinin geç saate bırakılmaması ve sindirimi zor yemekler yerine çorba ve sulu sebze yemeklerinin tercih edilmesi gerekir. Burada çorbanın çok önemli bir yeri vardır. Çorba sıvı ve fazla yer kaplayıcı bir besin olduğu için daha çabuk doymanızı sağlayacaktır. Sindirimi ve mideyi boşaltma süresi de azdır. Bunun tersine yağlı yemekler ise midenin daha fazla asit üretmesini gerektirir. Sindirim için su gerekir. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden sonra bol su içersiniz. Bu da midenizin dolmasına ve besinlerin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Ayrıca yağlı yemeklerin sindirimi uzun sürdüğünden, siz yatma hazırlığında olsanız bile mide hala yediklerinizi sindirme çabasında olacaktır.  Hamurişi gıdalar ve gaz yapıcı sebzeler de aynı şekilde sizi rahatsız eder. Bu tür yiyecekleri makul miktarda öğle yemeklerinde yemelisiniz.

Bunların dışında baharatlı-acılı yiyecekler, çikolata, sarımsak, soğan, nane, ve domates içeren yiyecekler reflüyü artırıcı niteliktedir. Tamamen bırakılması gerekmez, ölçülü tüketilse kafidir.

Reflünün bir düşmanı da çay-kahve gibi kafeinli içecekler ve neredeyse vücudumuzun her organına düşmanı olan alkoldür. Bir de sigara… Reflü sıkıntınız var ise bu alışkanlıklar ile sağlığınız arasında bir seçim yapmak zorundasınız.

Kademeli olarak kilo vermek reflüye iyi gelecektir. Zaten öğünlerde az yemeye başlarsanız kilo da verirsiniz. Fakat fit görünmek için giyilen dar pantalonlar ve dar korseler sindirim sisteminiz olumsuz etkileyecektir. Rahat kıyafetler giymelisiniz. Ayrıca yemeklerin hemen ardından şekerleme yapmamalısınız. Başınızın aşağıda olması reflüye sebep olur.

Gece yatarken yedikleriz ağzınıza geliyorsa yüksek yastık tercih edin veya yarım yatar şeklinde yaslanarak uyumaya çalışın. Midenin sıvı ile dolu olması rahatsızlık vericidir, suyu da sık sık ama en fazla birer bardak şeklinde içiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor