NE NEYE İYİ GELİR

Bal neye iyi gelir

Bal yüzyıllardır hatta binlerce yıldır faydaları bilinerek kullanılan bir besindir. Bilinen faydalarına ek olarak yapılan araştırmalar doğrultusunda sürekli yeni faydalar ekleniyor.

Balı biz bakteri barındırmamasıyla biliriz. Hatta dünya üzerinde bozulmayan tek yiyecek olduğu söylenmektedir. İçerisinde bakteri barındırmadığı içinde doğal bir antibiyotik özelliği görür. Besinler arasındaki en güçlü antioksidanlardan biride baldır.

Balın faydaları konusunda kısaca bilgi verecek olursak:

-Bal içeriğinde bulunan mineral, vitamin ve aminoasitler sayesinde kilo korumada yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda obezite riskini de azaltır.

-Bal adeta bir metabolizma hızlandırıcısı görevi görmektedir. Bunun için sabah 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı balla beraber yarım limon sıkarsanız hem güne daha enerjik başlarsınız hem de metabolizmanızı hızlandırırsınız.

-Özellikle doğal bal yaraların ve kesiklerin iyileşmesinde çok etkilidir. Kesiklerin ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayan bal aynı zamanda bu yara ve kesiklerin sebep olduğu ağrıları da azaltır.

-Bal öksürüğe çok iyi gelir. Küçükken annelerimiz sütümüze veya bitki çaylarına bal koyar içirirdi. Bu yöntem gerçekten çok etkili bir yöntemmiş. Yapılan araştırmalar balın öksürüğe iyi geldiğini ve hastalıkları iyileştirmede çok etkili olduğunu göstermektedir.

-Bal bütün sindirim sisteminin çalışmalarını olumlu yönde etkiler. Balın içinde bulunan enzimler sayesinde sindirim sistemimiz daha düzenli bir şekilde çalışır.

-Çok stresli bir işiniz olabilir veya sürekli aktif olarak çalıştığınız ve çok yorulduğunuz bir işiniz olabilir. Bal bu konuda da size yardımcı olmaktadır. Bal gün içerisinde çok enerjik olmamızı sağlar. Aynı zamanda yorgunluğumuzu da alır.

-Bilinen özellikleri arasında kas yorgunluklarını alması da vardır. Bu faydası yüzünden özellikle sporculara önerilen besinlerin arasında en başta yerini alır.

-Uykusuzluk probleminiz varsa 1 bardak sütün içine kattığınız 1 tatlı kaşığı bal uykusuzluğunuzu gidermeye yardımcı olur.

-Saçlarınıza bal ile yaptığınız maske saçlarınızı nemlendirecektir. Bu sayede daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

-Kasık ağrıları çekiyorsanız bal idrar yollarını temizleme konusunda da çok iyidir.

Yukarıda saydıklarımız balın sadece gün yüzüne çıkmış faydalarıdır. Bal üzerinde araştırmalar devam ediyor ve her gün bir yeni faydasını da öğreniyoruz. Bu yüzden düzenli olarak bal tüketmeniz sağlığınız için çok faydalıdır.

Related Articles

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor