NE NEYE İYİ GELİR

Unutkanlığa Ne İyi Gelir ?

Peşinden koştuğumuz teknoloji, tezgahlarda ambalajları ile bizi cezbeden katılı hazır gıdalar ve günlük hayatın bitmez tükenmez yoğunluğu hafızamızdaki bilgileri meltem yeline yükleyip götürüyor sanki.

Günden güne yediğini içtiğini, okuduğunu yazdığını unutur hale geldik. Bazen aşırı bilgi yüklemesi bazen de aptallaştıran TV dizileri nedeniyle her şeyi unutur olduk.

B 12’nin unutkanlığa, hafızayı güçlendirmeye, bunamaya ve alzaymıra iyi geldiğini artık çoğumuz biliyor. Bitkilerin şifalarını araştıran Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu B 12 vitamini konusunda bilinmeyenleri açıkladı.

B 12 vitamini eksikliği unutkanlığa neden olur. Esasen bir kişinin B 12 vitamini vitamini eksikliğine düşmesi diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü karaciğer vücut ihtiyacının bin katı kadar B 12 yi depolayabiliyor.

Öyleyse B 12 eksikliğinin nedeni ne ? Et yememek mi ? Et yiyerek B 12 almak mümkündür ama et yemeyenler B 12 alamaz diye bir şey yoktur. Sadece bitkilerle beslenenler (vejeteryanlar) da B 12 üretebilir. Yanlış anlaşılma olmasın et yemeyin demiyorum, et yemeden de B 12 alınabilir diyorum.  Ağzına et koymayan vejeteryanların ağzı sürekli sebze tükettikleri için baziktir. Et yemeseler dahi B 12 üretebilirler. Et ile beslenenlerin ağzı ise asidiktir bu nedenle ağızda B 12 üretemez, bağırsakta üretim yapılır.

Midede intrinsik faktör denilen bir glikoprotein bulunmaktadır. Bunun azlığı B 12 vitamininin besinlerden yeterince sentezlenemeyeceği anlamına gelir. B 12 eksikliğinin sebebi bu glikoproteinin azlığıdır. Bu tür sorunu olanlar ne kadar et yeseler dahi  B12 leri eksik çıkar. Bu nedenle hemen doktora gitmelidirler.

İnsanlar bulunduğu coğrafyaya ait meyve-sebzeleri tüketmelidirler. En sağlıklı beslenme biçimi budur. Tropik bölgelerde yetişen meyveler ülkemizdeki kadar bize faydalı değildir. Özellikle incir gibi meyveler yenmeli ?

B 12 eksikse ne olur ?

B 12 eksikliği bunama, demans, alzaymır, parkinson gibi hastalıklara yol açıyor. Ayrıca unutkanlık ve sinirlilik gibi yaşam kalitemizi düşüren problemler ortaya çıkarıyor.

Eğer B12 deposu boşalır ise telafisi güç tahribata sebep olabilir. Aynı kalp krizi geçirmek gibi… Hücreler ölürse bir kısmı bir daha geri gelmez. Bu nedenle uzun süre B 12 eksikliği yaşanmasına izin verilmemelidir.

B 12 vitaminini almak için Avrupalıların yaptığı gibi lahanayı ekşiterek yemek gerekiyor. Maalesef bizde bu şekilde yeme kültürü yok.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor