REFLÜ

Reflüye Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Yanıtlıyor

İnsanın yediklerinin zaman zaman geri gelmesi şeklinde tanımlanan reflü için İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyelerine yer verilen bu makalede “Refüye Ne İyi Gelir ?” sorusunun cevabını bulacaksınız.

Reflünün başlıca sebebi tabiri caizse kötü beslenmedir. Bu tanıma, dengesiz, düzensiz, tek yönlü, yetersiz, fazla veya yanlış beslenme alışkanlıklarını sokabiliriz.

İnsan vücudu, hareket etmek, düşünmek ve diğer aktivitelerini yerine getirmek için enerjiye, enerji için ise gıda maddelerine ihtiyaç duyar. Beslenmek insanoğlu için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Vazgeçmememiz gereken başka bir ihtiyaç ise kararında ve doğru beslenmektir.

“Can boğazdan gelir “diyen atalarımız aynı zamanda “can boğazdan da gider” demişlerdir. Otomobil deposuna benzin alır gibi mideyi fullemek veya çöp kamyonunu doldurur gibi mideyi özensizce doldurmak ülser, gastrit ve reflü gibi mide şikayetlerine neden olmaktadır.

Mide rahatsızlıkları başlangıçta belirti vermeyen, epey ilerleyince, yani tedavi zaruri hale gelince ilk sinyallerini veren sinsi rahatsızlıklardır. Üzerinde durulmayan mide ağrıları zamanla kronikleşir ve tedavisi daha zor hale gelir.

Reflü midedeki yarı sindirilmiş besinlerin yemek borusuna yönelmesi ve tahriş oluşturmasıdır. Sağlıklı kişilerde, yemek borusunu mideye bağlayan kısımda bulunan bölme bu tür rahatsızlığa engel olur. Yani sağlıklı sindirim sistemine giren besinler tek yönlü –sadece gidiş-şeklinde ilerler.

Mide ile yemek borusu arasındaki bölme işlevini tamamen veya kısmen yitirirse reflü kronik hale gelir. Bu tür işlev kaybının başlıca nedenleri bir tür kaynar kazan şeklinde tasvir edebileceğimiz mideye fokurdatıcı yani asit düzeyini artırıcı besinlerin girmesi ve mide denilen kazanın ağzına kadar doldurulmasıdır.

Mideden taşan asitli sıvı bölmeye zarar verecektir. Asitli içecekler, gaz yapıcı yiyecekler ve sindirimi diğerlerine göre daha zor olan besinler reflü oluşmasına neden olur. Genetik faktörler de etkili olsa da başlıca sebep yukarıda değinilen sebeplerdir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun reflüyü yatıştırıcı kürü süt, süte alerjisi olanlar içinse havuç suyudur. Sütün fazlası da zararlıdır. Reflü ağrıları artınca bunu bir veya iki bardak süt ile yatıştırabilirsiniz. Eğer yatışmıyorsa süt içmeye devam etmeyiniz çünkü sütün fazlası gaz yapar ve reflü sürecini yeniden tetikler.

Eğer reflü ağrılarınız basit kürlerle veya bitkisel geçmiyor ise doktora giderek reflü ilaçları kullanmalısınız. Reflü ilaçlarının mide asidini azaltıcı, mide asidi yatıştırıcı gibi çeşitleri vardır. Maalesef reflü ilaçları kullan-iyileşince bırak türünden ilaçlar değildir. Bu nedenle en etkili reflü ilacı doğru şekilde beslenmek ve vücudumuzun sinyallerine kulak vermektir. Aşağıda reflü sorunu yaşayanlar için yasak yiyecek-içecek listesi verilmektedir. Reflü tedavisi esnasında bu yasak listesine riayet edilmesi oldukça yerinde olacaktır.

 

Asitli içecekler: Kola, beyaz gazoz, sarı gazoz, bira ve diğer alkollü içkiler hayatınızdan tamamen çıkmalıdır.

Kafeinli içecekler: Çay, kahve ve türevleri oldukça sınırlı tüketilmelidir.

Hamur işi ve yağlı yiyecekler: Tadımlık tüketilmeli, akşam yemeği veya sonrasında yenmemelidir.

Kuru fasulye ve baklagiller: Bu besinler vücuda faydalıdır. Fakat reflü iseniz ağrıya sebep olurlar. Bir tabağı iyi fazlası zarardır.

Su: Bol su içmek vücut için faydalıdır. Fakat yemeklerden sonra içerseniz midenin dolmasına neden olacağı için reflü ağrısı çekersiniz.

Acılı,baharatlı yiyecekler: Bu yiyecekler midenin normalden fazla sıvı salgılamasına neden olurlar. Ayrıca sindirim için daha fazla su gerekir. Dolayısı ile mide uzun süre dolu kalır. Bu tür yiyecekleri kararında tüketiniz.

Kızartmalar: Kızartmalar reflü için zararlıdır. Yağın kalitesi düştükçe ve yağ yeniden kullanılmış ise zarar artar. Kahvaltı haricinde kızartma yememek gerekir.

Sigara: Sigara yiyecek değildir ama reflüye zararlı olduğu için belirtmek istedim. Aç karnına yakılan sigaralar daha da zararlıdır.

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor