MİDE ÜŞÜTMESİ

İbrahim Saraçoğlundan İshale Ne İyi Gelir Kürü

Profesör doktor İbrahim Saraçoğlu verdiği bitkisel kür tarifleri ile yaşamımıza sağlık katmaya devam ediyor. İshale ne iyi gelir merak ediyorsanız yazımızı dikkatlice okuyunuz.

İshal konusunda insan bünyelerinin verdiği tepkiler oldukça farklıdır. Kimisi kronik olarak ishale yakalanırken bazı kişiler tam tersine kabızlık sıkıntısı yaşarlar.

İshal bedenimizin kötü beslenme ve sindirim koşullarının olumsuz yönde ilerlemesinin bir sonucudur. Gıda zehirlenmesi veya vücuda yabancı maddelerin sindirim sistemine karışması daha şiddetli vakalara yol açar. Parazitin neden olduğu ishal vakaları da kronik bir hal akabilir veya kanlı ishal halini alabilir.

Dışkıda kan görülmesi veya ishalin karın ağrısı-yüksek ateş şeklindeki şikayetlerle birlikte seyretmesi halinde evde tedavi yöntemlerini uygulamak yerine bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir.

İshalin sebepleri bazen çok daha basittir. Meyvelerin veya yağlı kuruyemişlerin fazlaca tüketilmesi de bağırsakları bozabilir. Çünkü vücut gereğinden fazla alınan maddeleri (meyvelerdeki vitamin veya kuruyemişlerde zengin bulunan yağ ve selenyum) atmak ister.

İshal tedavisinde temel amaç aşırı sıvı kaybının telafi edilmesidir. Tedavi ishalin durdurulmasına yönelik değil, kaybedilen, su, mineral ve enerjinin takviye edilmesi amaçlıdır.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun “İshale ne iyi gelir?” sorusuna cevabı karanfil kürüdür. Bir çok ishal vakası bağırsaklardaki bakteriyel faaliyetlerin yukarıda sayılan nedenlerle artması sonucu başlar. Doğal antibiyotik özelliği olan karanfil bağırsaktaki mikrop üremesini durdurur ve hastalığın iyileşme süresini kısaltır.


Karanfil Kürü Nasıl Uygulanır ?

Sabahları kahvaltı yaptıktan sonra fazla değil sadece yedi sekiz tane kuru karanfil aynı hap gibi bir bardak su ile yutulur. Kuru karanfillerin boğazınızı tahriş edeceğini düşünürseniz ikiye ayırıp da yutabilirsiniz.

Akşam yemeğine iki saat kala yine yedi sekiz kuru karanfili su ile yutunuz. Bu şekilde doğal antibiyotik almış oluyorsunuz. Bu kürü bir hafta uygulayabilirsiniz. Bir hafta sonunda düzelme olsun veya olmasın bu kürü bırakmanız gerekmektedir. Çünkü antibiyotik doğal bile olsa sürekli kullanmak vücuda zarar verecektir.

Bazı kişilerde karanfile alerji oluşabilir. Bu kişiler kürde ısrar etmemelidirler. Bazen ishal bakteri kaynaklı olmayabilir, böyle durumlarda karanfil kürünün etkisi sınırlı olabilir.

Şiddetli ishal veya kanlı ishal vakalarında evde tedavi yerine hekime gitmekte fayda vardır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor