MİDE ÜŞÜTMESİ

İshale Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Açıklıyor

İshal hepimizin zaman zaman yaşadığı bazen trajik olabilen bir hastalıktır. İshale ne iyi gelir, İbrahim Saraçoğlu aşağıda videoda bunun cevabını vermektedir. İshalin başlıca iki türü bulunmaktadır. Biri mikrobik ishal, diğeri de basit ishal.
Mikrobik ishale bir enfeksiyonun (grip, soğuk algınlığı,vs) veya bağırsakta zararlı bakterilerin bir sebeple ani çoğalmasının yol açtığı ishaldir. Bu tür ishalde doktor tedavisi gerekebilir. Ateşin yükselmesi durdurulamıyor ise, dışkıda ciddi derecede anormallik var ise ve ishal uzun süre devam ediyorsa kesinlikle doktor tedavisi şarttır.
İkincisi ise basit ishaldir. Yağlı yiyecekleri veya meyveleri fazla kaçırmak nedeni ile yaşanan ishaldir. Vücut gereğinden fazla mineral veya vitamini depolamak istemez ishal ile sindirim sistemi boşaltılır. Kuruyemiş veya yağlı yiyeceklerden kaynaklı selenyum gibi maddelerin fazlalığı veya kayısı, incir gibi meyvelerdeki C vitamininin fazla alınması bu tür basit ishallere yol açar. İbrahim Saraçoğlu daha çok basit ishallerde geçerli olsa da her türlü ishal için de kullanılabilir.
Bazı bünyeler ishale meyillidir. Bu bir hastalığa da bağlı olabilir, bünye hassasiyeti ile ilgili de olabilir. Sürekli ishal olan kişilere İbrahim Saraçoğlu karanfil kürünü önermektedir.
Kronik ishale karşı kuru karanfil kürü uygulanmalıdır. Eğer bu kür üç gün uygulanmasına rağmen ishal geçmiyorsa derhal doktora gidilmelidir. Karanfil kürünün uygulanması gayet basittir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanan bu kür için 9-10 kuru karanfil kırılır ve birkaç yudum su ile yutulur.
Kür uygulanmaya başlayınca su gibi giden dışkı şekillenmeye başlayacaktır. Enteroantibakteriyel özelliği olan karanfil bağırsak florasını dengeleyici özelliğe sahiptir. Özellikle yaşlı insanlar, ilaç kullandıkları halde ishallerinden bir türlü kurtulamayan kişiler bu kürü denemelidirler.
Yaşlı insanlarda ishal çok tehlikelidir. Vücut tuz atar ve su kaybeder. Yaşlı insanlarda su oranı genç ve orta yaşlılara göre düşüktür. İshalle birlikte vücuttaki su daha da azalacaktır. Bu da kalpte ritim bozukluklarına, ani su kaybına bağlı tansiyon düşmelerine neden olur. Ayrıca baş dönmesi de olur.
Bu nedenlerle yaşlı insanlarda ishal gördüğünüz zaman onları yalnız bırakmayınız. Yerinden kalktıklarında, bir yere gidecekleri zaman koluna girmeniz gerekir. Çünkü ani baş dönmesi sonucu düşebilir ve bir yerlerini incitebilirler. İlerleyen yaşlarda meydana gelen kırıkların düzelmesi daha zor olur. İshal tansiyon düşüklüğü ve halsizliği beraberinde getirir.

İbrahim Saraçoğlu ishale ne iyi gelir kürünü deneyenler aşağıda yer alan yorum bölümüne eneyimlerini yazarlarsa başka kişiler de istifade edeceklerdir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor