MİDE ÜŞÜTMESİ

Mide üşütmesine ne iyi gelir ?

Mide üşütmesine ne iyi gelir ? Mide üşütmesi nasıl geçer ?

Mide üşütmesi havaların geçiş dönemlerinde sıkça rastlanılan bir durumdur. Çoğunlukla mide ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi şikayetler görülebilir. Basit tedbirlerle bu rahatsızlığı atlatmak mümkündür.

Bazen de mide üşütmesi zannedilen rahatsızlık, gıda zehirlenmesi veya bakteriyal enfeksiyon da olabilir. Şiddetli kusma, yüksek ateş ve kanlı dışkı gibi şikayetler var ise mutlaka doktora müracaat edilmektedir.

pasta resmi
Mide üşütmesi zannedilen vaka aslında gıda zehirlenmesi de olabilir

Mide üşütmesi bazen diğer mide rahatsızlıkları ile karıştırılabilir. Bu şekilde gelişigüzel ilaç kullanımı durumu daha da kötüleştirecektir. Bu nedenle doktor bilgisi dışında ağrıkesici dahil olmak üzere hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Çocuklar mide üşütmesi konusunda daha da hassastır. Mide bulantısı ve ishal görülmesi olağandır. Mide bulantıları geçene kadar çocuğa bir şeyler yedirip içirmenin bir faydası bulunmamaktadır. Bununla birlikte kaybedilen iyot ve elektrolitleri yerine koymak için şerbet veya çorba yedirilmesi, bunu yaparken fazla ısrar edilmemesi gerekir. Çocuğun istirahat etmesi, öğünlerde hafif şekilde beslenmesi basit mide üşütmelerinde yeterli bir tedavidir. Çocuğa kesinlikle ilaç veya kocakarı tarifleri verilmemeli, durumu ciddiyse doktora götürülmelidir.

Büyükler çocuklara göre mide üşütmesi vakalarını daha kolay atlatırlar. İstirahat ve çeşitli bitki çayları yeterli olacaktır.

Nane limon çayı mide üşütmesine karşı etkilidir. Hazırlanması da kolaydır. Limonu küçük parçalara ayırıp çaydanlığa atınız. Su ilave ettikten sonra nane ekleyiniz. Bir taşım kaynadıktan sonra nane limon çayınız hazır. Karışıma kırmızı pul biber de eklerseniz ter atmanıza yardımcı olacaktır.

Bitki çayı resmi

Ayrıca, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu, papatya, zencefil ve adaçayı da tercih edilebilir.

“Mide üşütmesine ne iyi gelir ?” konulu makalemizde yeterli bilgi bulamadıysanız “Mide gazına ne iyi gelir ? ” veya “İshale ne iyi gelir ? ” konulu makalelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor