MİDE BULANTISI

Hamilelikte mide bulanmasına ne iyi gelir

Hamileliğin ilk üç ayında mide bulantıları ve zaman zaman kusma görülebilir. Bu her anne adayı için geçerli olmasa da mide bulantısı şikayetleri hamilelikte sık görülen şikayetlerdir. Bu konuda bazı pratik bilgilerin anne adaylarının işine yarayacağını düşünüyoruz.

Hamilelikte mide bulantıları daha çok sabahları görülür. Yanınızda tuzlu kraker bulundurarak midenizi yatıştırabilirsiniz. Kusma şikayetleriniz de oluyorsa sıvı kaybediyorsunuz demektir. Bunu telafi etmek için sık aralıklarda su veya çeşitli sıvılardan almalısınız. Bir defada çok su içmek mide bulantısını artırabileceğinden suyu sık ama azar azar almanızda yarar var.

Mide bulantısını ağır kokulu yiyecekler tetikleyebilir. Bunu keşfettikten sonra kokusu kötü gelmeyen  yiyeceklere yönelmelisiniz. Çok sıcak yemek de mide bulantısı yapabilir.

Hamile bayanlar kendi kendinin doktoru olmalı midesini ne bulandırıyorsa not alıp uzak durmaya çalışmalıdır. Bazen bir parfüm bazen de mısır gevreği mide bulantısına neden olabilir.

Hamilelikte mide bulantısını geçiren şeylerden birisi zencefildir. Bu nedenle evde daima zencefil bulundurun. Kaynamış sıcak suya küçük bir dilim taze zencefil katıp birkaç dakika demlenmesini bekleyin ve azar azar yudumlayın. Zencefilin suya bıraktığı aroması mideyi yatıştıracaktır.

Öğünlerde fazla yemeğe başladıysanız bu da reflü ve mide bulantılarına sebep olabilir. İştahlı olabilirsiniz ama öğünlerinizi parçalamayı deneyin. Midenizi doldurmamaya çalışın.

İnsanın içinde bulunduğu ruh hali sindirim sisteminin faaliyetlerini etkiler. Sürekli mide bulantınız var ise bunun psikolojik kaynakları da olabilir. Hamilelikteki hormon değişimleri psikolojinizi etkileyebilir, kaygı veya stresinizi artırabilir. Sizi destekleyen biriyle görüşmek, konuşmak, içine kapalı olmamak psikolojik kaynaklı mide bulantılarını önleyecektir.

Sık sık mide bulantınız var ise ve bu kilo kaybına sebep oluyorsa bunun için doktora gitmek faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor