GASTRİT

Eroziv Gastrit Belirtileri

Gastritin çeşitlerinden birisi de eroziv gastrittir. Eroziv gastriti biz basit bir ifade ile midenin iç yüzeyinin aşınması olarak anlatabiliriz. Aşınma dediğimiz olay aslında mide duvarının bir veya birkaç yerinde hasar oluşmasıdır. Eğer hasar küçükse gastrit ağrı şeklinde belirti vermeyebilir. Fakat zamanla aşınma artacak, mide bulantısı, mide ekşimesi, kusma ve yanma gibi belirtiler oluşacaktır.

Normal gastrit ile eroziv gastritin farkı normal gastritin çoğunlukla H.Pylori denilen bakterinin yol açtığı bir mide iltihabı olduğu , eroziv gastritin ise bir çok sebebe bağlı olarak mide çeperinin aşınması olduğunu söyleyebiliriz.

Eroziv gastritin sebepleri arasında düzensiz yaşam, düzensiz ve kötü beslenme, sigara, alkol, stresli yaşam ve düzenli ilaç kullanımını gösterebiliriz.

Eroziv Gastrit Belirtileri

Hafif derecede eroziv gastritiniz var ise bunun teşhisini kendi kendinize koyamazsınız. Ama aşağıdaki belirtiler var ise büyük ihtimalle eroziv gastritsiniz ve vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Kanlı Kusma Veya Kanlı Dışkı

 Dışkıda veya kusmukta kan oldukça ciddi bir durumdur. Sindirim sisteminizdeki kanamayı durdurmak için evde kendinizce çözüm üretmeye çalışmak yerine doktora gitmek yerinde olacaktır.

Mide Bulantısı ve Hazımsızlık

 Mide bulantısı midenin verdiği bir alarmdır. “Yeter artık gelişigüzel beslenme, her ne yapıyorsan kes artık şunu!” demektir. Mide bulantısına mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi şikayetler ekleniyorsa eroziv gastrit şüphesi belirginleşir.

Geğirme veya Şişkinlik

 Nedensiz şişkinlik ve gaz şikayeti eroziv gastrit habercisi olabilir. Son zamanlarda karnınızda bir şişkinlik hissediyorsanız, iştahınız olup olmadığını, mide bulantısı veya mide ağrısı problemlerinizin olup olmadığını sorunuz. Eğer öyleyse eroziv gastritiniz olabilir.

Konu ile ilgili olarak “Mide ağrısına ne iyi gelir ?” ve “Gastrite ne iyi gelir ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

Related Articles

8 Comments

  1. Merakla takip ettigim içeriklerden biriside bipolar sorunu idi makaleyi okuyarak üst düzeydi bilgi sahibi oldum

  2. Harika bir paylasim olmus ellerinize saglik sizleri severek takip ediyorum ve devamli paylasimlarinizi takip ediyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
biliyor