GASTRİT

Lansor gece yatmadan içilir mi ?

Lansor, mide rahatsızlığının şiddeti ve türüne göre günde bir veya iki kere içilmektedir. Günde bir kere içilecekse sabah kahvaltısından yarım saat önce, iki kere içilecekse sabah ve akşam öğünlerinden yarım saat önce alınır.

Bir lokmayı ağzına atmak, yemek yiyeceğini düşünmek veya yiyeceği gıdayı görmek gibi şeyler mide hücrelerinden mide sıvısı salgılanmasına sebep olmaktadır.

Mide sıvısı yakıcı nitelikte olduğu için mide içindeki yaraları tahriş eder veya bazı hastalarda reflü şikayetlerine neden olur.

Lansor midedeki sıvı salgılayan hücrelerin sıvı salgılamasını engelleyerek etki göstermektedir. Lansor’dan gerekli faydayı görebilmek için henüz yemek yenilmeden önce bu ilacı içmek gerekir. Tok iken alındığında faydası olmamaktadır.

Eğer akşam vakti Lansor içilecekse en uygun zaman akşam yemeğinden yarım saat veya bir saat öncesidir.

Lansor gece yatmadan içilir mi ?

Gece yatmadan hemen önce ilaç içmek bir çok yönden zararlıdır. İlacın yemek borusunu tahriş etmemesi için uyku saati ile ilaç alım saati arasında en az 20-30 dakikalık bir süre olması gerekir.

Lansor’un prospektüsünde gece yatmadan içilemeyeceğine dair bir husus belirtilmemiştir. Bu nedenle akşam yemeğinden önce alınacak doz eğer unutulduysa, gece yatmadan önce içilebilir. (Akşam yemeği ile yatış saati arasında epey bir süre olduğu varsayılmıştır) Ama ilacı bu şekilde kullanmak , ilaçtan daha az fayda görmek anlamına gelmektedir.

Lansor’un her gün aynı saatte içilmesi gerekir. Eğer günde bir kere içilecekse, akşam değil, sabah kahvaltından yarım saat önce içilmelidir.

Lansor hangi rahatsızlık için nasıl kullanılır ?

Mide ülseri için;

Mide ülseri olanlar 1 ay boyunca günde bir kere kahvaltıdan yarım saat önce 1 adet 30 mg kapsül içmelidir.

Oniki parmak bağırsağı ülseri için;

Oniki parmak bağırsağı ülseri için 15 gün boyunca günde bir kere kahvaltıdan yarım saat önce 1 adet 30 mg kapsül içilir.

Reflü için;

Reflü için 1 ay boyunca günde bir kere kahvaltıdan yarım saat önce 1 adet 30 mg kapsül içilir.

İlgili yazılar:

Mide ağrısına iyi gelen içecekler

Mide ağrısına iyi gelen egzersizler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
biliyor